FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Bentley Mulliner Bacalar

16 Şubat 2021 23:29
Bentley Mulliner Bacalar
Tweet It! Facebook

“Sadece 659 HP 6.0 lt W12 motoru değil, en küçük cıvatası bile ısmarlama, elde üretilmiş bir ustalık eseri!.. Olağanüstü düzeyde ayrıcalıkla bir snob İngiliz…”

16. Yüzyıldan bu yana Mulliner saraç ustalığı nesilden nesle aktarılıyormuş... 1760'lı yıllarda, Mulliner aile şirketi, at arabalarına gövde yapım işine atılmış ve İngiliz Kraliyet Postası için taşıma ve bakım arabaları imal etmek için görevlendirildiğinde üne kavuşmuş… 20. Yüzyıla girerken de motorlu otomobilin icadıyla birlikte otomobil gövdesi yapımına odaklanmışlar…

Geçmişte bağımsız bir şirket olan Mulliner, Londra'da düzenlenen 1923 Olympia Fuarı için ısmarlama, 3 litre motorlu, iki koltuklu bir Bentley otomobili hazırlamış ve iki şirket arasında bir asır sürecek ilk bağ kurulmuş… Mulliner, 1920'li yıllarda bile 240’tan fazla Bentley şasisine gövde üretti ve Coachbuilder firmalarının en iyisi olarak ün kazandı.

1952’deki o dönemin en hızlı, dört koltuklu spor otomobili ikonik R-Type Continental da, bir Mulliner tasarımıdır. 

1959'dan itibaren Bentley çatısı altına giren Mulliner, markanın merkezi Crewe'daki eski mühendislik ve deneyimleme departmanına taşındı… Günümüzde, şirketin 40 yılı aşkın Mulliner deneyimine sahip uzmanlarından, onlarca yıl boyunca geliştirilen üretim becerilerini öğrenen çıraklarına sadece 40 çalışanı bulunuyor.

Bentley Motors ise, üç model hattını oluşturan Continental, Flying Spur ve Bentayga'nın tasarımı, Ar-Ge, mühendislik ve üretimi dahil tüm operasyonlarını 4.000 kişi ile gerçekleştiriyor. Mühendislik uzmanlığı ve en son teknolojilerin yanı sıra nesiller boyu aktarılan gelenekleriyle ince işçiliği tipik bir İngiliz olan Bentley, dünyanın en lüks üç otomobil markasından biri olarak, müşterilerine daha da yüksek değerli imalat sunmak için, Mulliner atölyesine yeni bir görev verdi.

Bentley Bacalar da, işte bu çok özel Mulliner atölyesinin ilk tümüyle özgün eseri!.. Üstü açık, uzun yol sürüş keyfi Grand Touring konseptinin modern zamanlar için yorumu olan Bacalar, 659 HP’lik 6.0 lt W12 TSI motoru hariç, sipariş verenlerin zevklerine göre özel olarak farklı tasarımlarla sadece 12 adet üretilecek.

Ismarlama el yapımı lüks ve en son teknoloji ile bir araya getirilen bu üstsüz model, çift kavramalı 8-ileri şanzımanın bağlı olduğu 12 silindirli Bentley motorunun son “fine tuning” halinde 900 Nm torka da sahip…

Adaptif şasisindeki Bentley'nin 48Volt'luk “akıllı” Dynamic Ride System'inin havalı suspansiyonu, sürüş konforunu ve yalpaları kontrol ederek yolcuları rahatsız edecek tüm hareketlerden koruyor. Aktif dört çekerli sistemi de, ön ve arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını ayarlıyor. Fakat, optimum verimlilik ve dinamik performans için Bacalar, normal sürüş esnasında mümkün olduğunca arkadan itişle ilerliyor…

Bentley’in en sportif seçeceği olarak kabul edeceğimiz Bacalar’ın Car Zero diye adlandırdığı üretim öncesi son test prototipinin mühendislik onayıyla ilgili dayanıklılık sürüşleri de artık tamamlanmak üzere...

Her bir müşteri için kişiselleştirilmiş ayrı aksesuar, döşeme, kaplama ve süslerle 2021’in Nisan ayından itibaren kesinlikle robotların “el”i değmeden insan işçiliğiyle üretilmeye başlanacak ve üretilecek 12 adeti şimdiden satılmış olan Bentley’in modern çağlar için ilk Barchetta stilindeki seçeneği, 20 hafta süren 45 farklı doğrulama denemesinden geçirilirken maksimumda 322 km/h üzerindeki hızlara çıkmayı da başarmış.

Bentley’in diğer modellerine göre 750'den fazla yeni parçaya sahip olan Bacalar’da 40'tan fazla karbon fiber ve yaklaşık 100 3D-print özel üretim elemanı bulunuyor.

Kalite testleri, rüzgar tünelindeki aerodinamik değerlendirmeleri, yüksek hız kararlılığı, yol tutuş ve dinamik kullanımı, gürültü ve titreşimin kontrolü ve hassas termal ölçümlerini de tamamlayan Bacalar Car Zero, şimdi 80°C'ye varan bir iklim döngüsü testine ve yoğun bir elektrik sistemi stres aşaması dönemine girdi.

Bentley'in katı kalite, işlevsellik ve dayanıklılık standartlarını geçmesi gereken Bacalar Car Zero prototipi, Mulliner’in geçmiş karoser yapım ustalığını baştan aşağı modern bir yinelemesi olarak, zarif tasarım, özel mühendislik ve nadir işçiliğini en iyi seviyede kanıtlamaya çalışıyor. 

En küçük ayrıntısında bile lüks ve performans için hazırlanan otomobilin doğal güzelliğine paralel, Meksika Yukatan’daki doğa harikası Bacalar Lagünü’nün ismi verilmiş. 

Mulliner’in 500 yıllık köklü geçmişindeki lüksü bile kişiselleştirme, kimsede olmayanı yapma uzmanlığının doruk noktasında adeta bir zanaatkar şaheseri olarak Bacalar’ı tamamlarken, ultra modern teknoloji kürasyonuyla malzemeleri kusursuz şekilde birleştirmiş. 

"Yılın Konsept Otomobili" ödülüne sahip olmuş EXP 100 GT'nin tasarım DNA'sından ve üstündeki materyalden ilham alınarak, pirinç kabuğu küllerini içeren boyalarla zenginleştirilmiş metalik kaplama, doğal İngiliz yünü ve Doğu Anglia Fenlands’ten 5000 yıllık antik Riverwood ahşapları da kullanılmış.

Bu benzersiz malzemeler ve özel olarak seçilmiş seçeneklerle her biri “ısmarlama” olan 12 aracın ayrı ayrı geliştirilmesi için uzman tasarımcılardan oluşan bir ekiple çalışan Bentley Mulliner Coachbuilt, portföyündeki Classic Blower Continuation Series ve Collections Continental GT Mulliner’in Coupe ve Cabriolet modelleriyle de atölyelerinde uğraşıyor.

Fakat, Continental GT’nin kapı kolu dışında Bentley model serisindeki diğer hiçbir otomobille hiçbir gövde panelini ve dış bileşeni paylaşmayan Bacalar’ın kapıları da anahtarsız giriş sistemiyle açılıyor. 

Arka yapısı, kanatları ve üst yapısı karbon fiberden, kapıları hafif alüminyumdan ve diğer elemanları üç boyutlu baskı kullanımıyla özel içereklerle tamamlanan bu Mulliner çalışması, tüm Bentley tutkunlarına markanın ilk heyecanlı yıllarını hatırlatıyor. Araç sahiplerine hayallerindeki otomobili şekillendirme fırsatı sunduğu için de, bizlere 21. Yüzyılda da karoser yapımı firmalarının yaşayacağına dair ümit veriyor.

Otantik materyalin modern teknolojiyle buluştuğu Bacalar’ın tasarım imzasının Stefan Sielaff’a ait olduğunu da söylerken, bu özelin özeli Bacalar’ın Türkiye’deki fiyatının vergileriyle 6.4 milyon Euro olacağını da hesapladığımızı vurgulayalım!..

Etiketler: Bentley Mulliner Bacalar Crewe hand build grand touring car zero EXP 100 GT

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...