FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Honda ve Senna

26 Temmuz 2013 18:52
Honda ve Senna
Tweet It! Facebook

“Honda markasının 65. Yaşı kutlanmak üzere... Belki de bu sayede, Honda markasıyla özdeşleşmiş efsane pilot Ayrton Senna anısına gerçekleştirilmiş çok özel bir çalışmayı izleyebiliyoruz...”

24 Eylül 1948 günü Honda markası resmen kurulmuştu. 
65 yıllık tarihinde birçok efsane yaratmış olan Honda, gelecek yıl yeni NSX'ini de üretmeye başlayacak ve heyecan dolu günlerine yeniden geri dönecek!..
Sport Hybrid Super Handling All Whell Drive sistemi ve ön akstaki elektrikli motor ile ortaya yerleştirilmiş V6'ya sahip olacak olan yeni nesil NSX, çift debriyajlı şanzımanında ikinci elektrik motorunu saklıyor olacak.
Her ne kadar Honda logosunu, Ohio'da üretileceğinden dolayı Acura logosundan sonra sahip olsa da, yeni NSX,  sadece Honda markasının değil, otomobil tarihinin de kilometre taşlarından biri olacak...
NSX gibi, Civic Type-R'lar, Prelude'ler ve normal Accord ile Civic gibi çok sayıda, herkesin kalbinde yeri olan çok önemli modellere sahip olan Honda, bu "Hands" isimli klibiyle 65 yıllık birikimini özetliyor.

Formula 1'in gelmiş geçmiş en iyi pilotlarından iri olan Ayrton Senna için "Honda'nın Sesi - Ayrton Senna 1989" isimli özel bir çalışmaya da imza atan Honda, bu "iş" için 1989 yılından telemetrik data ve ses kayıtları kullanmış. Japonya'daki Suzuka yarış pistine yerleştirilen özel hoparlör ve ışıklarla da, Senna'nın sanki hayaletini yaratmışlar... Ortaya da müthiş bir kısa film çıkarılmış...

Aslında Ayrton Senna, Honda markası için sadece profesyonel bir yarışçı değildi...
İlk NSX'in Ar-Ge'sinde bire bir çalışmış olan Senna, ne yazık ki, yeni NSX'in geliştirilmesinde görev alamıyor!..

Etiketler: Honda NSX Acura F1 Formula 1 Ayrton Senna Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..