FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW M'den Hyundai N'ye

23 Aralık 2014 13:16
BMW M'den Hyundai N'ye
Tweet It! Facebook

“BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai ve Kia'ları "çılgın"a çevirecek!..”

Geçtiğimiz yıl Detroit NAIAS fuarında "diyet yaparken daha dinamik olan" yeni nesil spor otomobiller ve özellikle yeni M3 ve M4 hakkında konuştuğumuz, BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai'nin yeni performans serisi "N" ve daha dinamik özellikle kavuşturulacak yeni nesil sportif Kia'ları geliştirecek!..

Şimdi isterseniz, kendisininin sportif otomobillere bakış açışısını hatırlamak için, geçen yıl AutoShow dergisinde de yayınlanan kısa söyleşimizi, Sizlerle paylaşalım...

Detroit fuarının en önemli yenilikliği birçoklarına göre yeni 4 kapılı M3 ve M4 Coupe lansmanıydı… Çünkü, Alman otomobil mühendisliğinin zirvesi olarak kabul edilen “M” tekniği, artık çağ atlıyor, çok farklı bir karaktere bürünüyordu…

Albert Biermann ise, BMW M departmanına yıllarını vermiş, tüm M motorlarını ilk günden itibaren geliştiren ekipte yer almış, sektörün en “çılgın beyin”lerinden biri!..

Kendisini Almanya’dan çok uzaklarda yakalamış olsak da, bir litre daha küçük ve iki silindir eksik yeni “M” motoruları hakkında aklımıza takılanları sormadan edemedik…

BMW yeni M3 ve M4’lerdeki daha küçük sia hacimli fakat çok güçlü yeni sıralı 6 silindirli çok Turbolu bir motor, eski V8’ler kadar dayanıklı olacak mı?.. Malum, “M”ciler, bu motorları biraz fazla zorlamıyorlar mı?..

Biermann: “M” müşterileri çok hızlı cevap veren bir motor istiyorlar. Biz de bu sıralı 6 silindirli yepyeni “M” motorunu gaz pedalına çok duyarlı bir hale getirdik. Yeni M Twin Power Turbo, artık çok daha hevesli bir motor!.. Özellikle Spodrt veya Sport Plus modu seçtiğinizde, motorun hassasiyeti, dünyanın en iyi atmosferik motorlarından bile daha iyi… Diğer yanda da, bu yeni motorun çevreci karakteri, yüzde 25 daha düşük tüketimi, 11 beygirlik güç artışı söz konusu… Bunlar kağıt üstünde görünen veriler… Fakat, aslında kullanıcılar, erken ortaya çıkan çok yüksek tork sayesinde yeni performansı en az yüzde 25 daha fazlaymış gibi hissedecekler!.. Açık yolda, önceki M3’lere göre çok daha yüksek güç yaşayacaklar… Bir de; 7600 1/min’e kadar devirlenme, bir Turbo motor için aslında çok yüksek çalışma hızı!.. Eski şekildekine göre yüzde 40 daha yüksek olan 550 Nm’lik maksimum torkun 2.000 1/min devirin altında ortaya çıkması ve 431 HP’lik maksimum güce ise 7.300 1/min devirde ulaşılması, yeni “M”lerin çok geniş bir devir aralığında maksimum performans ile kullanılmasını sağlıyor!.. Yani, yeni sıralı 6 silindirli motorumuzun, eski V8’in çok ilerisinde olduğunu söylemeliyim!..

Yeni M3 ve M4’te “downsizing" ne anlama geliyor?..

Biermann: Karbon fiber, aluminyum ve hafif suspansiyon yapısıyla 80 kg verdik… Artık 1.5 tonun altındayız… Emisyon değerlerinde ve gövde ağırlığında ulaşılan daha “hafif” rakamlar, “M” için “downsizing”tir!..

Total performans için ise “upgrade” demeliyiz!.. Fakat, artık şehir içi sıkışık trafikte bile çok daha rahat kullanılabilecek, istenildiğinde de hiçbir değişiklik yapmadan piste yarışmaya sokulabilecek bir otomobil yaptık. İhtiyaç ve çılgınlık bir arada!.. Üstelik, öncekine göre dörtte bir daha az olan, 8.3 lt/100 km’e kadar!..

Eski nesil “M” motorları, Tuning ve Modifiye şirketlerince geliştirilmesi, büyük bir moda idi!.. Şimdi bu çok kompleks motorun, Sizce daha fazla “oynama” payı kaldı mı?..

Yoksa sıralı 6 silindir ile Siz maksimumu sunabildiniz mi?..

Biermann: Onlar, geçmişte de hep çok daha yüksek beygirlerden bahsediyorlardı!.. Fakat, o yüksek gücü, asfalta aktaramıyorlardı… Bizim “M” beygirlerimizin hepsi gerçek!.. Yani, hepsi, “M” sürücüsünün emrinde!.. Kayıp yok!.. Boşa harcanan bir kuvvet yok!.. 

Elbette, bu motor da, daha fazla geliştirilebilir… Fakat, otomobilin sadece tek bir noktasını geliştirirseniz, bütüne faydası olmaz!.. Motor performansıyla birlikte tüm yürür aksam, dış gövde aerodinamikleri ve hatta kabin içi ergonomi bile değiştirilmeli ve geliştirilmeli…

Gerçek “M” beygirleriyle, sahte beygirler, karşılaştırılamaz!..

Son olarak, Yeni M3 ve M4’lerde “smokey burnout function” diye bir lastik yakma fonksiyonuna neden ihtiyaç duyduğunuzu sormak istiyoruz?!..

Biermann: Yeni M3 ve M4’ler, dikkat ederseniz, çok agresif tasarıma da sahip değiller. Fakat, kullanıcılarının bu otomobillerle olabilecek en büyük eğlenceyi yaşamalarını istiyoruz. Lastik yakmak, aslında o kadar zor birşey değil, fakat motora ve debriyaja ciddi zararlar verilebilir… Amatör sürücülerin isterlerse bu keyfi en doğru şekilde yaşamalarını sağlıyoruz… Fakat, 4.2 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon için bu özelliğe dokunmamaları gerek!.. 7 ileri çift kavramalı şanzımana güvenilirse, beşte bir oranında daha hızlı ve yarım saniye daha kısa zamanda fırlamanın zevki yaşanabilir…

*Biermann, defalarca Türkiye'ye de gelmiş, Türkiye'yi ve Türkleri çok seven bir çılgın mühendis!.. Kendisinin Hyundai Motor Company ile "yapacak çok işleri" olduğuna eminiz!..

Etiketler: BMW M M GmbH Hyundai N performans dinamizm dinamik güç Kia Biermann

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...

Corvette C8 Stingray Convertible

Ortadan motorlu seksi C8 Corvette'in Coupe halinin tavanını çıkarıp Targa yapabilseniz de, şimdi gerçek anlamda üstsüz haliyle de Avrupalı Roadster SuperSport'lara kafa tutan bir C8 Convertible var!..

1250HP Czinger 21C

0-100km/h hızlanmaları 2 saniyenin altına inen HyperCar dünyasında baş döndüren gelişmeler var!.. 1250 beygirlik Czinger 21C ile artık küçük mühendislik garajlarının da, EV dünyası için müthiş örnekler hazırlayabilecekleri resmen kanıtlandı!..