FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW M'den Hyundai N'ye

23 Aralık 2014 13:16
BMW M'den Hyundai N'ye
Tweet It! Facebook

“BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai ve Kia'ları "çılgın"a çevirecek!..”

Geçtiğimiz yıl Detroit NAIAS fuarında "diyet yaparken daha dinamik olan" yeni nesil spor otomobiller ve özellikle yeni M3 ve M4 hakkında konuştuğumuz, BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai'nin yeni performans serisi "N" ve daha dinamik özellikle kavuşturulacak yeni nesil sportif Kia'ları geliştirecek!..

Şimdi isterseniz, kendisininin sportif otomobillere bakış açışısını hatırlamak için, geçen yıl AutoShow dergisinde de yayınlanan kısa söyleşimizi, Sizlerle paylaşalım...

Detroit fuarının en önemli yenilikliği birçoklarına göre yeni 4 kapılı M3 ve M4 Coupe lansmanıydı… Çünkü, Alman otomobil mühendisliğinin zirvesi olarak kabul edilen “M” tekniği, artık çağ atlıyor, çok farklı bir karaktere bürünüyordu…

Albert Biermann ise, BMW M departmanına yıllarını vermiş, tüm M motorlarını ilk günden itibaren geliştiren ekipte yer almış, sektörün en “çılgın beyin”lerinden biri!..

Kendisini Almanya’dan çok uzaklarda yakalamış olsak da, bir litre daha küçük ve iki silindir eksik yeni “M” motoruları hakkında aklımıza takılanları sormadan edemedik…

BMW yeni M3 ve M4’lerdeki daha küçük sia hacimli fakat çok güçlü yeni sıralı 6 silindirli çok Turbolu bir motor, eski V8’ler kadar dayanıklı olacak mı?.. Malum, “M”ciler, bu motorları biraz fazla zorlamıyorlar mı?..

Biermann: “M” müşterileri çok hızlı cevap veren bir motor istiyorlar. Biz de bu sıralı 6 silindirli yepyeni “M” motorunu gaz pedalına çok duyarlı bir hale getirdik. Yeni M Twin Power Turbo, artık çok daha hevesli bir motor!.. Özellikle Spodrt veya Sport Plus modu seçtiğinizde, motorun hassasiyeti, dünyanın en iyi atmosferik motorlarından bile daha iyi… Diğer yanda da, bu yeni motorun çevreci karakteri, yüzde 25 daha düşük tüketimi, 11 beygirlik güç artışı söz konusu… Bunlar kağıt üstünde görünen veriler… Fakat, aslında kullanıcılar, erken ortaya çıkan çok yüksek tork sayesinde yeni performansı en az yüzde 25 daha fazlaymış gibi hissedecekler!.. Açık yolda, önceki M3’lere göre çok daha yüksek güç yaşayacaklar… Bir de; 7600 1/min’e kadar devirlenme, bir Turbo motor için aslında çok yüksek çalışma hızı!.. Eski şekildekine göre yüzde 40 daha yüksek olan 550 Nm’lik maksimum torkun 2.000 1/min devirin altında ortaya çıkması ve 431 HP’lik maksimum güce ise 7.300 1/min devirde ulaşılması, yeni “M”lerin çok geniş bir devir aralığında maksimum performans ile kullanılmasını sağlıyor!.. Yani, yeni sıralı 6 silindirli motorumuzun, eski V8’in çok ilerisinde olduğunu söylemeliyim!..

Yeni M3 ve M4’te “downsizing" ne anlama geliyor?..

Biermann: Karbon fiber, aluminyum ve hafif suspansiyon yapısıyla 80 kg verdik… Artık 1.5 tonun altındayız… Emisyon değerlerinde ve gövde ağırlığında ulaşılan daha “hafif” rakamlar, “M” için “downsizing”tir!..

Total performans için ise “upgrade” demeliyiz!.. Fakat, artık şehir içi sıkışık trafikte bile çok daha rahat kullanılabilecek, istenildiğinde de hiçbir değişiklik yapmadan piste yarışmaya sokulabilecek bir otomobil yaptık. İhtiyaç ve çılgınlık bir arada!.. Üstelik, öncekine göre dörtte bir daha az olan, 8.3 lt/100 km’e kadar!..

Eski nesil “M” motorları, Tuning ve Modifiye şirketlerince geliştirilmesi, büyük bir moda idi!.. Şimdi bu çok kompleks motorun, Sizce daha fazla “oynama” payı kaldı mı?..

Yoksa sıralı 6 silindir ile Siz maksimumu sunabildiniz mi?..

Biermann: Onlar, geçmişte de hep çok daha yüksek beygirlerden bahsediyorlardı!.. Fakat, o yüksek gücü, asfalta aktaramıyorlardı… Bizim “M” beygirlerimizin hepsi gerçek!.. Yani, hepsi, “M” sürücüsünün emrinde!.. Kayıp yok!.. Boşa harcanan bir kuvvet yok!.. 

Elbette, bu motor da, daha fazla geliştirilebilir… Fakat, otomobilin sadece tek bir noktasını geliştirirseniz, bütüne faydası olmaz!.. Motor performansıyla birlikte tüm yürür aksam, dış gövde aerodinamikleri ve hatta kabin içi ergonomi bile değiştirilmeli ve geliştirilmeli…

Gerçek “M” beygirleriyle, sahte beygirler, karşılaştırılamaz!..

Son olarak, Yeni M3 ve M4’lerde “smokey burnout function” diye bir lastik yakma fonksiyonuna neden ihtiyaç duyduğunuzu sormak istiyoruz?!..

Biermann: Yeni M3 ve M4’ler, dikkat ederseniz, çok agresif tasarıma da sahip değiller. Fakat, kullanıcılarının bu otomobillerle olabilecek en büyük eğlenceyi yaşamalarını istiyoruz. Lastik yakmak, aslında o kadar zor birşey değil, fakat motora ve debriyaja ciddi zararlar verilebilir… Amatör sürücülerin isterlerse bu keyfi en doğru şekilde yaşamalarını sağlıyoruz… Fakat, 4.2 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon için bu özelliğe dokunmamaları gerek!.. 7 ileri çift kavramalı şanzımana güvenilirse, beşte bir oranında daha hızlı ve yarım saniye daha kısa zamanda fırlamanın zevki yaşanabilir…

*Biermann, defalarca Türkiye'ye de gelmiş, Türkiye'yi ve Türkleri çok seven bir çılgın mühendis!.. Kendisinin Hyundai Motor Company ile "yapacak çok işleri" olduğuna eminiz!..

Etiketler: BMW M M GmbH Hyundai N performans dinamizm dinamik güç Kia Biermann

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Çılgın Challenger SRT

50 yıllık tasarımını ısrarla değiştirmeyen drag yarışlarının ustası, safkan Amerikan mekanik canavarı, Challenger, belki de eski nesil American Muscle Car türünün son örneği...

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..