FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW M'den Hyundai N'ye

23 Aralık 2014 13:16
BMW M'den Hyundai N'ye
Tweet It! Facebook

“BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai ve Kia'ları "çılgın"a çevirecek!..”

Geçtiğimiz yıl Detroit NAIAS fuarında "diyet yaparken daha dinamik olan" yeni nesil spor otomobiller ve özellikle yeni M3 ve M4 hakkında konuştuğumuz, BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai'nin yeni performans serisi "N" ve daha dinamik özellikle kavuşturulacak yeni nesil sportif Kia'ları geliştirecek!..

Şimdi isterseniz, kendisininin sportif otomobillere bakış açışısını hatırlamak için, geçen yıl AutoShow dergisinde de yayınlanan kısa söyleşimizi, Sizlerle paylaşalım...

Detroit fuarının en önemli yenilikliği birçoklarına göre yeni 4 kapılı M3 ve M4 Coupe lansmanıydı… Çünkü, Alman otomobil mühendisliğinin zirvesi olarak kabul edilen “M” tekniği, artık çağ atlıyor, çok farklı bir karaktere bürünüyordu…

Albert Biermann ise, BMW M departmanına yıllarını vermiş, tüm M motorlarını ilk günden itibaren geliştiren ekipte yer almış, sektörün en “çılgın beyin”lerinden biri!..

Kendisini Almanya’dan çok uzaklarda yakalamış olsak da, bir litre daha küçük ve iki silindir eksik yeni “M” motoruları hakkında aklımıza takılanları sormadan edemedik…

BMW yeni M3 ve M4’lerdeki daha küçük sia hacimli fakat çok güçlü yeni sıralı 6 silindirli çok Turbolu bir motor, eski V8’ler kadar dayanıklı olacak mı?.. Malum, “M”ciler, bu motorları biraz fazla zorlamıyorlar mı?..

Biermann: “M” müşterileri çok hızlı cevap veren bir motor istiyorlar. Biz de bu sıralı 6 silindirli yepyeni “M” motorunu gaz pedalına çok duyarlı bir hale getirdik. Yeni M Twin Power Turbo, artık çok daha hevesli bir motor!.. Özellikle Spodrt veya Sport Plus modu seçtiğinizde, motorun hassasiyeti, dünyanın en iyi atmosferik motorlarından bile daha iyi… Diğer yanda da, bu yeni motorun çevreci karakteri, yüzde 25 daha düşük tüketimi, 11 beygirlik güç artışı söz konusu… Bunlar kağıt üstünde görünen veriler… Fakat, aslında kullanıcılar, erken ortaya çıkan çok yüksek tork sayesinde yeni performansı en az yüzde 25 daha fazlaymış gibi hissedecekler!.. Açık yolda, önceki M3’lere göre çok daha yüksek güç yaşayacaklar… Bir de; 7600 1/min’e kadar devirlenme, bir Turbo motor için aslında çok yüksek çalışma hızı!.. Eski şekildekine göre yüzde 40 daha yüksek olan 550 Nm’lik maksimum torkun 2.000 1/min devirin altında ortaya çıkması ve 431 HP’lik maksimum güce ise 7.300 1/min devirde ulaşılması, yeni “M”lerin çok geniş bir devir aralığında maksimum performans ile kullanılmasını sağlıyor!.. Yani, yeni sıralı 6 silindirli motorumuzun, eski V8’in çok ilerisinde olduğunu söylemeliyim!..

Yeni M3 ve M4’te “downsizing" ne anlama geliyor?..

Biermann: Karbon fiber, aluminyum ve hafif suspansiyon yapısıyla 80 kg verdik… Artık 1.5 tonun altındayız… Emisyon değerlerinde ve gövde ağırlığında ulaşılan daha “hafif” rakamlar, “M” için “downsizing”tir!..

Total performans için ise “upgrade” demeliyiz!.. Fakat, artık şehir içi sıkışık trafikte bile çok daha rahat kullanılabilecek, istenildiğinde de hiçbir değişiklik yapmadan piste yarışmaya sokulabilecek bir otomobil yaptık. İhtiyaç ve çılgınlık bir arada!.. Üstelik, öncekine göre dörtte bir daha az olan, 8.3 lt/100 km’e kadar!..

Eski nesil “M” motorları, Tuning ve Modifiye şirketlerince geliştirilmesi, büyük bir moda idi!.. Şimdi bu çok kompleks motorun, Sizce daha fazla “oynama” payı kaldı mı?..

Yoksa sıralı 6 silindir ile Siz maksimumu sunabildiniz mi?..

Biermann: Onlar, geçmişte de hep çok daha yüksek beygirlerden bahsediyorlardı!.. Fakat, o yüksek gücü, asfalta aktaramıyorlardı… Bizim “M” beygirlerimizin hepsi gerçek!.. Yani, hepsi, “M” sürücüsünün emrinde!.. Kayıp yok!.. Boşa harcanan bir kuvvet yok!.. 

Elbette, bu motor da, daha fazla geliştirilebilir… Fakat, otomobilin sadece tek bir noktasını geliştirirseniz, bütüne faydası olmaz!.. Motor performansıyla birlikte tüm yürür aksam, dış gövde aerodinamikleri ve hatta kabin içi ergonomi bile değiştirilmeli ve geliştirilmeli…

Gerçek “M” beygirleriyle, sahte beygirler, karşılaştırılamaz!..

Son olarak, Yeni M3 ve M4’lerde “smokey burnout function” diye bir lastik yakma fonksiyonuna neden ihtiyaç duyduğunuzu sormak istiyoruz?!..

Biermann: Yeni M3 ve M4’ler, dikkat ederseniz, çok agresif tasarıma da sahip değiller. Fakat, kullanıcılarının bu otomobillerle olabilecek en büyük eğlenceyi yaşamalarını istiyoruz. Lastik yakmak, aslında o kadar zor birşey değil, fakat motora ve debriyaja ciddi zararlar verilebilir… Amatör sürücülerin isterlerse bu keyfi en doğru şekilde yaşamalarını sağlıyoruz… Fakat, 4.2 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon için bu özelliğe dokunmamaları gerek!.. 7 ileri çift kavramalı şanzımana güvenilirse, beşte bir oranında daha hızlı ve yarım saniye daha kısa zamanda fırlamanın zevki yaşanabilir…

*Biermann, defalarca Türkiye'ye de gelmiş, Türkiye'yi ve Türkleri çok seven bir çılgın mühendis!.. Kendisinin Hyundai Motor Company ile "yapacak çok işleri" olduğuna eminiz!..

Etiketler: BMW M M GmbH Hyundai N performans dinamizm dinamik güç Kia Biermann

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..