Riske Yatırım
Tweet It! Facebook
19 Kasım 2013 13:05

Riske Yatırım

“Dev otomobil markaları, bazen en güvendikleri yerlerdeki yatırımlarının tehlikeye dönüşmesiyle yüz yüzeler.”

AutoBest 2013 ödülü alan B-Max’in üretildiği Romanya tesislerine neredeyse 1 Milyar Euro yatırım gerçekleştirmişti. Büyük ümitlerle üretime başlayan Ford B-Max, otomotiv başlığında krizlerden sıyrılamayan Batı Avrupa’ya sunumun beklenenden çok daha düşük devam etmesi sebebiyle, artık durma noktasına geldi. Neyse ki, diğer Ford tesislerinde montaja giden Fox ve Sigma serisi motorlar da, bu Craiova tesislerinde üretiliyor ve B-Max bandında çalışan mavi yakalılar hem otomobil hem de motor üretiminde çalışacak kualifikasyona sahipler… Böylece, şiftler kaydırılarak, Craiova fabrikasının komple “durma”sının önüne geçilebiliyor… Tek tehlike, bu Ford tesisinin içindeki ve çevresindeki on-time çalışması gereken tedarikçilerin, kendi işçileriyle çok ciddi zararlara girmeleri!..

Diğer yanda Fiat’ın yine 1 Milyar Euro harcanmış 500L modellerinin üretildiği Sırbistan Kragujevac tesislerinde de daralan Avrupa pazarı nedeniyle maksimum kapasiteye ulaşılamıyordu… Bu fabrika için kendi üretimlerini ayarlamaya çalışmış ve Sırbistan’a tesis kurmuş olan tedarikçiler de çok zor durumda. Hatta, fabrikaya üretim parçası taşıyan şirketler de, düzensizlik nedeniyle rahatsızlar…

Ford’un İngiltere ve Belçika’daki dev fabrikaları kapanırken, Fiat’ın İtalya’daki bazı tesislerinden “Fiat” logosunu indirmeyi göze alması gibi örnekler, Avrupa Birliği sınırları içinde “otomobil üretme”nin artık tam bir rik olduğunu kanıtlmak için fazlasıyla yeterli… Markaları destekleyen yan sanayiciler de, iflas bayraklarını çekmeseler bile, “otomobil üretme” işinin AB’de artık pek keyifli olmadığını dile getiriyorlar.

Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi dimdik grafiklerle yükselen satış adetleri, otomotiv yatırımlarının doğal olarak BRIC ülkelerine kaymasına neden oluyor.

Aslında, markalar da, tedarikçiler de hep aynı!.. Sadece “yerleştikleri” ülkeler değişiyor!..

Ve, küresel otomobil üretimi de hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa’daki kriz, artık lokal bir sorun olarak global karlılığı etkilememeye başladı. Markaların tümü pozitif finansal sonuç açıklıyor!..

Fakat, ya BRIC ülkeleri de mali krize girerse?.. Herkesin en güvendiği piyasalar da, bir gün çöküşe geçerse?.. 

Sonuç olarak, otomotiv endüstrisinin de “riske yatırım” yaptığını da söylememiz mümkün. Yüksek karlılık elbette riske girerek gerçekleşebilir. Fakat, tek bir tesise Milyar Euro harcarken, “geri dönüş”ün bazen gecikebileceğini veya hiç gerçekleşmeyeceğini de görmeye başladık.

Dileğimiz ise, markalar zarar ihtimali görseler bile, bizlerin kullandığı otomobillerden “çalma”maları!.. Araçların tekniği zayıflatılmamalı!.. Donanımları ucuzlaştırılmamalı!..

Milyar Euro kar etmek, her zaman geçerli olmamalı!..

Markaları marka yapan müşterilerin keyfi korunmalı!..

Bu yazı 4 Kasım 2013 AutoShow dergisi için hazırlanmıştı.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.