FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Riske Yatırım

19 Kasım 2013 13:05
Riske Yatırım
Tweet It! Facebook

“Dev otomobil markaları, bazen en güvendikleri yerlerdeki yatırımlarının tehlikeye dönüşmesiyle yüz yüzeler.”

AutoBest 2013 ödülü alan B-Max’in üretildiği Romanya tesislerine neredeyse 1 Milyar Euro yatırım gerçekleştirmişti. Büyük ümitlerle üretime başlayan Ford B-Max, otomotiv başlığında krizlerden sıyrılamayan Batı Avrupa’ya sunumun beklenenden çok daha düşük devam etmesi sebebiyle, artık durma noktasına geldi. Neyse ki, diğer Ford tesislerinde montaja giden Fox ve Sigma serisi motorlar da, bu Craiova tesislerinde üretiliyor ve B-Max bandında çalışan mavi yakalılar hem otomobil hem de motor üretiminde çalışacak kualifikasyona sahipler… Böylece, şiftler kaydırılarak, Craiova fabrikasının komple “durma”sının önüne geçilebiliyor… Tek tehlike, bu Ford tesisinin içindeki ve çevresindeki on-time çalışması gereken tedarikçilerin, kendi işçileriyle çok ciddi zararlara girmeleri!..

Diğer yanda Fiat’ın yine 1 Milyar Euro harcanmış 500L modellerinin üretildiği Sırbistan Kragujevac tesislerinde de daralan Avrupa pazarı nedeniyle maksimum kapasiteye ulaşılamıyordu… Bu fabrika için kendi üretimlerini ayarlamaya çalışmış ve Sırbistan’a tesis kurmuş olan tedarikçiler de çok zor durumda. Hatta, fabrikaya üretim parçası taşıyan şirketler de, düzensizlik nedeniyle rahatsızlar…

Ford’un İngiltere ve Belçika’daki dev fabrikaları kapanırken, Fiat’ın İtalya’daki bazı tesislerinden “Fiat” logosunu indirmeyi göze alması gibi örnekler, Avrupa Birliği sınırları içinde “otomobil üretme”nin artık tam bir rik olduğunu kanıtlmak için fazlasıyla yeterli… Markaları destekleyen yan sanayiciler de, iflas bayraklarını çekmeseler bile, “otomobil üretme” işinin AB’de artık pek keyifli olmadığını dile getiriyorlar.

Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi dimdik grafiklerle yükselen satış adetleri, otomotiv yatırımlarının doğal olarak BRIC ülkelerine kaymasına neden oluyor.

Aslında, markalar da, tedarikçiler de hep aynı!.. Sadece “yerleştikleri” ülkeler değişiyor!..

Ve, küresel otomobil üretimi de hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa’daki kriz, artık lokal bir sorun olarak global karlılığı etkilememeye başladı. Markaların tümü pozitif finansal sonuç açıklıyor!..

Fakat, ya BRIC ülkeleri de mali krize girerse?.. Herkesin en güvendiği piyasalar da, bir gün çöküşe geçerse?.. 

Sonuç olarak, otomotiv endüstrisinin de “riske yatırım” yaptığını da söylememiz mümkün. Yüksek karlılık elbette riske girerek gerçekleşebilir. Fakat, tek bir tesise Milyar Euro harcarken, “geri dönüş”ün bazen gecikebileceğini veya hiç gerçekleşmeyeceğini de görmeye başladık.

Dileğimiz ise, markalar zarar ihtimali görseler bile, bizlerin kullandığı otomobillerden “çalma”maları!.. Araçların tekniği zayıflatılmamalı!.. Donanımları ucuzlaştırılmamalı!..

Milyar Euro kar etmek, her zaman geçerli olmamalı!..

Markaları marka yapan müşterilerin keyfi korunmalı!..

Bu yazı 4 Kasım 2013 AutoShow dergisi için hazırlanmıştı.

Etiketler: Ford Fiat B-Max 500L Kragujevak Craiova tedarik supplier yan sanayi üretim fabrika production BRIC kriz Avrupa Europe yedek parça

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..