FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Fiat Zekası

25 Mayıs 2013 18:45
Fiat Zekası
Tweet It! Facebook

“Belgrad yakınlarında eskiden onbinlerce işçinin çalıştığı Zastava fabrikası, artık FIAT'ın 2400 çalışanı olan en modern robotize tesisi… Üstelik, Tofaş gibi ABD ihracatına bile başladılar!..”

Fiat, Çin'de, ABD'de, Güney Amerika'da, Rusya ve Türkiye'de dev yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bazen sıfırdan yepyeni fabrikalar kuruyor, bazen de eski otomobil fabrikalarını baştan aşağı yenileyerek, ultra modern üretim tesisleri haline çeviriyor!.. FIAT EMEA'nın yeni patronu Alfredo Altavilla'nın zekice iş geliştirme operasyonları artık fidan değil, meyva veren dev ağaçlara dönüştü…

Bunlardan biri de Yugoslavya'nın eski markası Zastava'nın üretildiği Kragujevac tesisleri… 1953 yılından itibaren önce Jeep, sonra Agnelli ve Tito'nun el sıkışmasıyla Fiat modellerinin üretimine başlanan tesis, şimdi Fiat'ın 1 Milyar Euro'luk yatırımıyla adeta boyut değiştirmiş… FAS, yani Fiat Auto Sırbistan olarak ismi de değiştirilen bu modern otomobil fabrikası, çok yakında 200 bin adetlik maksimum kapasitesine de ulaşırken ilk üretime aldığı 500L modeline Trekking gibi yeni versiyonlar da ekliyor!..

Sırbistan'a yapılan NATO müdahalesi sırasında yerle bir edilmiş olan fabrika, 2009 yılına kadar yine de biraz toparlanıp eski nesil otomobil üretimine yeniden başlamış bir fabrikayken, 2009 yılında tümüyle Fiat'ın kontrolüne geçen Kragujevac, 3 yılda zeminden tavana yeniden inşa edilmiş ve 2012'de 16 Nisan günü de Sergio Marchionne ve Sırp Başbakanı'nın katıldığı tören ile yeniden açılmıştı. Çok az çöp çıkaran, kirli su ve boya atığı olmayan, bacalarından duman tütmeyen, bembeyaz zeminli, sessiz bir otomobil fabrikası bile olmayı başaran Kragujevac, FIAT Chrysler Grubu'nun tüm dünyadan getirdiği en yeni teknolojiler ile donanmış ve modern standartı çok yüksek bir tesis haline gelmiş…

Kragujevac'ta üretimine başlanmış olan 500L de, aslında AutoBest 2013 adayı olarak tam bir gelişmekte olan pazarlar için hazırlanmış modern zamanların aile otomobili!.. Buna eklenen Trekking ve Ekstra Large 500 modeli ise Kragujevac'tan ABD'ye ihraç edilmeye başlanıyor!.. 

Kragujevac, bir örnek!.. Bunun çok daha gelişmiş şekli ve gerçek bir otomobil fabrikası olarak tüm dünyada örnek gösterilen Tofaş, asıl örnek… Neyin mi örneği?.. Elbette, FIAT Grubu'nun zekalarına hayran olduğum yöneticilerinin, nasıl küresel başarıyı garantilediklerinin, örnekleri!..

Dikkat ederseniz; Kragujevac için 1 Milyar Euro'luk yatırım, aslında İtalya bankalarından çıkmış gerçek nakit para ile gerçekleşmiş bir yatırım değil… Sırp hükümetinin İtalyan FIAT Grubu'na olan borçlarının karşılığı… Sırp hükümetinin, Kragujevac şehrinin etrafına Fiat fabrikası için gerekli tedarikçilere açtığı yan sanayi üretim tesis alanları, oraya döşenen yepyeni bir demiryolu, Fiat'ın fabrika yenilemesindeki inşaat malzemeleri vesaire, hepsi Sırp Maliyesi tarafından sağlanmış… FIAT Grubu'nun içerdeki bazı robotlar ve üretim bantlarının hazırlığı dışında devasa bir maliyeti yokken, diğer tüm ağır işleri Sırplara yaptırmış olmaları, asıl akıllıca olan!..

Tofaş'ta da ortak Koç Grubu, tüm ağır maliyetleri, kirz dönemi sıkıntıları, 44 yıldır üstlenmiyor mu?..

ABD'deki Chrysler operasyonunda da, FIAT Grubu'nun dev Chrysler markalarını ele geçirmesi için Milyar Dolarlar mı gitti, İtalya'dan?!.. Elbette ki, hayır!..

Ya da Çin'de değiştirilen fabrikalar için… Hayır!..

Geliştirilmiş teknolojilerin, üretim mühendisliği tekniklerinin, motor ve tasarım patentlerinin ve şirket yönetimiyle otomobil satışı tecrübesinin, bedeli ölçülemez!.. İşte, Marchionne ve Altavilla, bu birikimi en değerli şekilde pazarlıyor!.. Batan ve zarar edenleri kurtararak, FIAT Grubu'nun sunduklarının değerinin karşılığında dev bir finans potansiyeline kavuşuyor!..

Üstelik, bunu tüm dünyada gerçekleştiriyor!..

Ekonomik motor ustalığı, tasarım kabiliyeti ve endüstriyel zeka!..

İşte, FIAT Grubu!.. Sevdiğimiz ve beğendiğimiz!..

İşte bu yüzden, Fiat, AutoBest organizasyonunun CompanyBest ödülüne sahip!..Fiat Kragujevac yazısı, Car dergisi Aralık 2012 sayısında da yayınlanmıştır.

Etiketler: Fiat Serbia ABD USA Chrysler Group grubu grup 500L Trekking extra large

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..