FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar Saldırısı

16 Aralık 2013 04:32
Jaguar Saldırısı
Tweet It! Facebook

“Jaguar'ın parlak geleceğinin sırrı için; Speed Of Response, diyor, Ian Hoban, Jaguar Ürün Direktörü, markasının yepyeni segmentlere hızla girip, yepyeni müşteri taleplerine cevap verebileceğini anlatıyor!..”

Miranda Kerr’in de ziyaretçileri arasında olduğu 400 metrelik Hollywood stüdyolarından birinde adeta 0-100-0 km/h testi yaparak lansmanı yapılan F-TYPE Coupe, geçtiğimiz Los Angeles Auto Show ile Jaguar markasının yeni atağını en güzel şekilde, en saldırgan formda temsil ediyordu…

Evet, Jaguar artık yavaş yavaş bulunmadığı segmentlerdeki boşlukları doldurmaya başladı… Bir kompakt sedan, bir SUV bile İngiliz “kedi”sinin yeni formları olacak… Fakat, aslında hep yanlış biliyorduk… Jaguar’ın ilk SUV fikri için hazırlanmış C-X17 konsepti yepyeni bir platform olacak, yakında gelecek olan kompakt Orta Sınıf Jaguar modeli ayrı bir platform olacak diye… Fakat, işin gerçeği daha farklaymış. Jaguar’ın ilk SUV’u ile yeni küçük sedanı aynı platformda, Advanced Aluminium mimaride hazırlanıyormuş. Küçükten büyüğe çok değişik boyutlarda ölçeklendirilebilen bu yeni mimari, Jaguar’un bugüne kadar hiç kullanmadığı, fakat aluminyum ustalıkları sayesinde mühendisliğini kendilerine has geliştirdikleri yepyeni bir üretim metodu… Jaguar’ın hedeflediği yeni müşterilerin değişik taleplerini karşılamak üzere Ar-Ge’si tamamlanan bu yeni mimari, C-X17 ile en büyük halini, kompakt yeni sedan ile de en küçük halini gösterecek. Konu hakkında Los Angeles Auto Show sırasında buluştuğumuz, Jaguar Cars, Vehicle Line Manager, Ian Hoban, genç yaşına rağmen Jaguar Land Rover tepe yönetimi tarafından genç nesillerin otomobil ihtiyaç ve taleplerini en iyi kavrayıp uygulayabilecek kişi olarak seçilmiş, uluslararası otomotiv sektörünün en genç mühendis yöneticilerinden biri… Ian Callum gibi bir tasarım “usta”sıyla birlikte çalışan Ian Hoban, taze analiğini Jaguar markasının tüm birikimiyle birlikte başarıyla kaynaştırabilmiş, aynı zamanda sektörün içinde de en parlak genç yıldızlardan biri!..

Jaguar’ın C/D segmentindeki kompakt sedan modelin üretim şeklinin, eski X-Type ile ilgisiz olacağını da söyleyen Ian Hoban, en yüksek adetlerde satışı amaçladıkları bu otomobilin Ocak 2015’te yollara çıkacağını sadece bizlerle paylaşarak, sohbetimize başlıyordu… Advanced Aluminium Architecture’un iki ekstrem ucundaki kompakt sedan ile SUV arasına başka model tiplerinin de girebileceğini belirten Hoban, bu yeni mimarinin ilk gününden itibaren tasarım ve mühendislik ekiplerinin birlikte olabilecek tüm çeşitlilik için çalıştıklarını vurguluyordu. Uzun burunlu özgün Jaguar tasarımının tüm bu çeşitlerde aynı DNA ile ortaya çıkacağının altını çizen Ian Hoban, farklı büyüklüklerde Jaguar’ın sportif hassasiyetini en iyi temsil edecek modellerin yolda olduğunu müjdeliyordu.

Bu mimarinin esnek konsepti sayesinde geleceğin XF ve XJ’lerinin bile bu yeni aileye katılıp katılamayacağını sorduğumuzda, aldığımız cevap “Evet, mümkün!” olunca, aslında çok şaşırdık. Çünkü, buradan çıkan sonuç; bir dönem Ford çatısı altında platformlarını Aston Martin ile birlikte sınırlamak zorunda kalan Jaguar, artık özgürce yeni ufuklara yelken açıyor!.. Yani çok daha verimli bir üretim kapasitesine doğru büyümeye devam ediyor. Ian Hoban’un en memnun olduğu konu ise, bu yeni esnek mimarinin, kendilerine hız kazandırıyor olması. Normalde yıllarca sürecek yeni model araştırma ve geliştemesinin artık daha kısa sürede yapılabiliyor olması… 

“Dünyanın değişik pazarlarındaki değişen müşteri isteklerine çok daha hızlı cevap verebilmek, otomotivde başarının sırrı!” diyen Hoban, örneğin Çin’e özel “uzun şasili” bir modeli artık hemen devreye alabilidiklerini ya da Avrupa’ya özel “yeşil” performans sunacak bir aracı da en çabuk şekilde üretime koyabileceklerini anlatıyor. Pazarlara en uygun modellere göre en hızlı reaksiyonu gösterebilecek olmalarının kendileri için çok büyük avantaj olduğunu ve spesifik hedeflere yönelebilmelerinin ticari güçlerini arttığırdığını vurguluyor. 

Kendisine “Peki; bu kadar yeni model için üretim kapasiteniz yeterli olacak mı? Yeni fabrikalara ihtiyacığınız olmayacak mı?” diye sorduğumuzda, bizlere ilk kez önemli bir açıklamada bulundu ve bu yeni mimarinin tüm çeşitliğinin yeni yatırımlarla büyütülen Jaguar Land Rover Solihull tesislerinde gerçekleştirileceğini söyledi!..

İngiltere’deki kapasitelerinin konfirme ettikleri yeni modeller için yeterli olacağını ve üretimdeki fleksibilitenin de bu yeni mimari sayesinde genişletildiğini anlattı. Ancak, eğer Çin gibi bazı pazarlara “lokal” ürünlerin sunulması gerekiyorsa, oralara ayrı bir fabrika kurulmasının da zor olmadığını fısıldıyordu…

Yani Jaguar Land Rover’ın Hindistan’daki CKD tesisleri gibi, başka büyük pazarlara sahip ülkelere de yeni tesis kurmasının mümkün olabileceği bilgisini bizlerle paylaşıyordu. Fakat, aslı “ev”leri olan İngiltere’de üretim kapasitelerini büyütmeye devam etmeyi planladıklarının altını çizgiyordu. Tekrar konumuz olan C-X17 konsepti ile başlayan Jaguar’ın yeni SUV yolculuğuna döndüğümüzde, Ian Hoban, dünyanın en hızlı gelişen segmentinin bu kompakt SUV/CrossOver segmenti olduğunu belirtiyor.

Değişen pazar taleplerine uygun yeni modelleri en çabuk şekilde hazırlayıp yollara çıkarabilmenin keyfini, bugüne kadar hiç Jaguar kullanmamış yeni müşterilerle yaşamaya başladıklarını söylerken, “F-TYPE ile ilgilenen müşterilerin yüzde 75’inin bugüne kadar Jaguar satın almamış kişiler!” diyordu. Son 6 yıldır her biri safkan Jaguar olan tüm yeni modellerinde, hatta station wagon Sportbrake’te bile, Jaguar dinamizmi ve kalitesi en üst seviyede gösteriliyordu. Her biri ayrı karakterlerde olsa da, genetiği aynı olan tüm yeni Jaguar modellerinin ardından bundan sonraki yeniliklerin de, benzer şekilde Jaguar DNA’sının en üst seviyede sergilenmeye devam edeceğini belirten Ian Hoban, tüm premium Alman rakiplerinin karşısında kesinlikle zayıf kalmayacaklarını ve hatta tipik İngiliz özellikleriyle üstünlük kuracaklarını da, cümlelerinin arasına gizliyordu. En rekabetçi segmentlerde bile kendilerine fazlasıyla güvendiklerini açık açık söylüyordu. “C/D segmenti yeni kompakt sedanla, Jaguar’a “ulaşmak” artık çok kolay! Jaguar DNA’sı daha ekonomik etiketlerle de yakanabilecek!” ” şeklinde bir iddia ile de sözlerini tamamlıyordu.

*Ian Hoban söyleşim, Car 2013 Aralık sayısında da yer almıştır.

Etiketler: Jaguar JLR Los Angeles C-X17 F-TYPE Coupe XS Advanced Aluminium British English İngiliz speed

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...