FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar Saldırısı

16 Aralık 2013 04:32
Jaguar Saldırısı
Tweet It! Facebook

“Jaguar'ın parlak geleceğinin sırrı için; Speed Of Response, diyor, Ian Hoban, Jaguar Ürün Direktörü, markasının yepyeni segmentlere hızla girip, yepyeni müşteri taleplerine cevap verebileceğini anlatıyor!..”

Miranda Kerr’in de ziyaretçileri arasında olduğu 400 metrelik Hollywood stüdyolarından birinde adeta 0-100-0 km/h testi yaparak lansmanı yapılan F-TYPE Coupe, geçtiğimiz Los Angeles Auto Show ile Jaguar markasının yeni atağını en güzel şekilde, en saldırgan formda temsil ediyordu…

Evet, Jaguar artık yavaş yavaş bulunmadığı segmentlerdeki boşlukları doldurmaya başladı… Bir kompakt sedan, bir SUV bile İngiliz “kedi”sinin yeni formları olacak… Fakat, aslında hep yanlış biliyorduk… Jaguar’ın ilk SUV fikri için hazırlanmış C-X17 konsepti yepyeni bir platform olacak, yakında gelecek olan kompakt Orta Sınıf Jaguar modeli ayrı bir platform olacak diye… Fakat, işin gerçeği daha farklaymış. Jaguar’ın ilk SUV’u ile yeni küçük sedanı aynı platformda, Advanced Aluminium mimaride hazırlanıyormuş. Küçükten büyüğe çok değişik boyutlarda ölçeklendirilebilen bu yeni mimari, Jaguar’un bugüne kadar hiç kullanmadığı, fakat aluminyum ustalıkları sayesinde mühendisliğini kendilerine has geliştirdikleri yepyeni bir üretim metodu… Jaguar’ın hedeflediği yeni müşterilerin değişik taleplerini karşılamak üzere Ar-Ge’si tamamlanan bu yeni mimari, C-X17 ile en büyük halini, kompakt yeni sedan ile de en küçük halini gösterecek. Konu hakkında Los Angeles Auto Show sırasında buluştuğumuz, Jaguar Cars, Vehicle Line Manager, Ian Hoban, genç yaşına rağmen Jaguar Land Rover tepe yönetimi tarafından genç nesillerin otomobil ihtiyaç ve taleplerini en iyi kavrayıp uygulayabilecek kişi olarak seçilmiş, uluslararası otomotiv sektörünün en genç mühendis yöneticilerinden biri… Ian Callum gibi bir tasarım “usta”sıyla birlikte çalışan Ian Hoban, taze analiğini Jaguar markasının tüm birikimiyle birlikte başarıyla kaynaştırabilmiş, aynı zamanda sektörün içinde de en parlak genç yıldızlardan biri!..

Jaguar’ın C/D segmentindeki kompakt sedan modelin üretim şeklinin, eski X-Type ile ilgisiz olacağını da söyleyen Ian Hoban, en yüksek adetlerde satışı amaçladıkları bu otomobilin Ocak 2015’te yollara çıkacağını sadece bizlerle paylaşarak, sohbetimize başlıyordu… Advanced Aluminium Architecture’un iki ekstrem ucundaki kompakt sedan ile SUV arasına başka model tiplerinin de girebileceğini belirten Hoban, bu yeni mimarinin ilk gününden itibaren tasarım ve mühendislik ekiplerinin birlikte olabilecek tüm çeşitlilik için çalıştıklarını vurguluyordu. Uzun burunlu özgün Jaguar tasarımının tüm bu çeşitlerde aynı DNA ile ortaya çıkacağının altını çizen Ian Hoban, farklı büyüklüklerde Jaguar’ın sportif hassasiyetini en iyi temsil edecek modellerin yolda olduğunu müjdeliyordu.

Bu mimarinin esnek konsepti sayesinde geleceğin XF ve XJ’lerinin bile bu yeni aileye katılıp katılamayacağını sorduğumuzda, aldığımız cevap “Evet, mümkün!” olunca, aslında çok şaşırdık. Çünkü, buradan çıkan sonuç; bir dönem Ford çatısı altında platformlarını Aston Martin ile birlikte sınırlamak zorunda kalan Jaguar, artık özgürce yeni ufuklara yelken açıyor!.. Yani çok daha verimli bir üretim kapasitesine doğru büyümeye devam ediyor. Ian Hoban’un en memnun olduğu konu ise, bu yeni esnek mimarinin, kendilerine hız kazandırıyor olması. Normalde yıllarca sürecek yeni model araştırma ve geliştemesinin artık daha kısa sürede yapılabiliyor olması… 

“Dünyanın değişik pazarlarındaki değişen müşteri isteklerine çok daha hızlı cevap verebilmek, otomotivde başarının sırrı!” diyen Hoban, örneğin Çin’e özel “uzun şasili” bir modeli artık hemen devreye alabilidiklerini ya da Avrupa’ya özel “yeşil” performans sunacak bir aracı da en çabuk şekilde üretime koyabileceklerini anlatıyor. Pazarlara en uygun modellere göre en hızlı reaksiyonu gösterebilecek olmalarının kendileri için çok büyük avantaj olduğunu ve spesifik hedeflere yönelebilmelerinin ticari güçlerini arttığırdığını vurguluyor. 

Kendisine “Peki; bu kadar yeni model için üretim kapasiteniz yeterli olacak mı? Yeni fabrikalara ihtiyacığınız olmayacak mı?” diye sorduğumuzda, bizlere ilk kez önemli bir açıklamada bulundu ve bu yeni mimarinin tüm çeşitliğinin yeni yatırımlarla büyütülen Jaguar Land Rover Solihull tesislerinde gerçekleştirileceğini söyledi!..

İngiltere’deki kapasitelerinin konfirme ettikleri yeni modeller için yeterli olacağını ve üretimdeki fleksibilitenin de bu yeni mimari sayesinde genişletildiğini anlattı. Ancak, eğer Çin gibi bazı pazarlara “lokal” ürünlerin sunulması gerekiyorsa, oralara ayrı bir fabrika kurulmasının da zor olmadığını fısıldıyordu…

Yani Jaguar Land Rover’ın Hindistan’daki CKD tesisleri gibi, başka büyük pazarlara sahip ülkelere de yeni tesis kurmasının mümkün olabileceği bilgisini bizlerle paylaşıyordu. Fakat, aslı “ev”leri olan İngiltere’de üretim kapasitelerini büyütmeye devam etmeyi planladıklarının altını çizgiyordu. Tekrar konumuz olan C-X17 konsepti ile başlayan Jaguar’ın yeni SUV yolculuğuna döndüğümüzde, Ian Hoban, dünyanın en hızlı gelişen segmentinin bu kompakt SUV/CrossOver segmenti olduğunu belirtiyor.

Değişen pazar taleplerine uygun yeni modelleri en çabuk şekilde hazırlayıp yollara çıkarabilmenin keyfini, bugüne kadar hiç Jaguar kullanmamış yeni müşterilerle yaşamaya başladıklarını söylerken, “F-TYPE ile ilgilenen müşterilerin yüzde 75’inin bugüne kadar Jaguar satın almamış kişiler!” diyordu. Son 6 yıldır her biri safkan Jaguar olan tüm yeni modellerinde, hatta station wagon Sportbrake’te bile, Jaguar dinamizmi ve kalitesi en üst seviyede gösteriliyordu. Her biri ayrı karakterlerde olsa da, genetiği aynı olan tüm yeni Jaguar modellerinin ardından bundan sonraki yeniliklerin de, benzer şekilde Jaguar DNA’sının en üst seviyede sergilenmeye devam edeceğini belirten Ian Hoban, tüm premium Alman rakiplerinin karşısında kesinlikle zayıf kalmayacaklarını ve hatta tipik İngiliz özellikleriyle üstünlük kuracaklarını da, cümlelerinin arasına gizliyordu. En rekabetçi segmentlerde bile kendilerine fazlasıyla güvendiklerini açık açık söylüyordu. “C/D segmenti yeni kompakt sedanla, Jaguar’a “ulaşmak” artık çok kolay! Jaguar DNA’sı daha ekonomik etiketlerle de yakanabilecek!” ” şeklinde bir iddia ile de sözlerini tamamlıyordu.

*Ian Hoban söyleşim, Car 2013 Aralık sayısında da yer almıştır.

Etiketler: Jaguar JLR Los Angeles C-X17 F-TYPE Coupe XS Advanced Aluminium British English İngiliz speed

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..