FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lamborghini Egoista

12 Mayıs 2013 04:23
Lamborghini Egoista
Tweet It! Facebook

“Lamborghini Veneno için "çılgınlık" diyorsanız, alın Size, Egoista!.. 600 boğa gücündeki motoruyla, ultra modern savaş jetlerine benzeyen bu konsept, Gallardo'nun yerini alacak yeni "küçük boğa"nın ilk prototipi olabilir!..”

Grande Giro Lamborghini 50. Yıldönümü partisinde, Automobili Lamborghini Başkanı Stephan Winkelmann büyük bir sürpriz yaparak, yeni "ipersofisticato" konseptleri Egoista'yı gösterdi!.. 
(Bu arada, konseptin isminin Ecosta olduğu da iddia ediliyor?!)
Saldırmaya hazır bir boğa gibi boynuzlarını öne eğmiş gibi duran bu tasarıma imzayı Volkswagen Baş Tasarımcısı Walter De' Silva atmış!.. Çok ilginç?!.. Çünkü, Italdesign Giugiaro'yu VW Grubu çatısı altında çalıştıran De' Silva, geçtiğimiz Cenevre fuarında Lamborghini'nin üreteceği sporcu kompakt SUV Urus için fikir veren Parcour konseptlerini Fabrizio Giugiaro'ya hazırlatmış idi!.. Diğer yanda Egoista'nın gösterimi sırasında arkadaki ekranda Audi'nin tasarımcısı Stefan Sielaff ve VW Grubu tüm markalar tasarım sorumlusu Alessandro Dambrossio'nun isimleri yazıyordu... Ve, 50. Yıl partisinde sahneye çıktığında, VW Grubu'nun tüm tasarım şefleri, "Top Gun" stili pilot gözlükleriyle, yeni konseptin etrafına toplanmışlardı!..
İlk bakışta İspanya'nın sıradışı tasarımı Tremontana'ya benzetilen yeni "boğa" konsepti, aslında modern çağın radarlara yakalanmayan ekstrem savaşçı jetlerinden esinlenilmiş...  Pagani Huayra'daki gibi sürüş kondüsyonuna göre açılan gövde profilinin üstündeki entegre flaplar da, tüm modern jetlerdeki gibi... Fark, Egoista'da otomatik açılıyorlar, jetlerde pilotun kontrolünde... 
McLaren F1 bile 3 kişilik bir hız makinası olmuş iken; isminden anladığımız gibi "egoistçe" sadece tek kişilik olan kabin içinde de bu ultra modern uçakların iç yapısını taşıyan Egoista'nın tüm tasarımı bize göre sadece Veneno'yu andırıyor!.. Sadece, tüm göstergelerin, modern savaş jetlerinde olduğu gibi ön cama yansıtılması, haricinde...
Ferruccio Lamborghini'nin 50 yıl önce istemiş olduğu gibi "arkama motor koyuyorum, yolcu istemem" sözüne uygun olarak tek kişiye yer veren kabininden güvdesinin büyük kısmına karbon fiber kullanılmış olan Egoista'nın Sesto Elemento'dan bile daha hafif olduğu tahmin ediliyor!.. Karbon fiber ve aluminyum karışımı bir "koruma hücresi" olan sürücü bölümünün, sürücüyü izole ettiği, dış etkilerden koruduğu ve sürüş keyfinin maksimumda yaşanmasının sağlandığı iddia ediliyor. Araca biniş ve iniş kolay olsun diye, direksiyonu bile kolayca "çıkarılabilir"!..
Üç boyutlu "koltuk altı" panellerinin altına gizli farlarının yanında sivri ön çıkıntılarının ucunda küçük LED'lere de sahip olan Egoista, elektronik olarak açılan Lockheed F-117 Nighthawk veya Apache helikopterindeki gibi camlardan oluşan üçgen tavanıyla, her bir şeridi farklı renkte olan dört bağlantılı emniyet kemeriyle, GT yarış otomobillerinden çok yine bir savaş jetindekine benzeyen koltuğuyla; Egoista, aslında dör tekerlekli bir "jet"!.. "Hız savaşları" aracı!..
Diğer Lamborghini'lerde 570 beygir gücünde olan 5.2 litrelik bir V10 taşıyan Egoista, tam bir hız makinesi olduğunu, saniyoruz, 600 HP gibi çok daha yüksek bir beygir gücü ile kanıtlayacak!..
Bizler, Gallardo'nun yerini alacak olan yeni modelin Sesto Elemento'ya benzeyeceğini tahmin ederken, şimdi gösterilen Egoista'nın da yeni "küçük boğa" için çok iyi bir fikir olabileceğini düşünmeye başlıyoruz!..

Bu arada, Egoista veya belki Ecosta ismiyle bu yeni Lamborghini konsepti hakkında resmi açıklama geldiği anda Sizlerle daha "net" fotoğraf ve bilgileri paylaşacağımızı belirtirken; 
Frank Sinatra'nın 70'lerin başında Lamborghini Miura P400S'ini teslim alırken söylediklerini hatırlatmak istiyoruz... 
"You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody." 
J Speedster, Veneno ve bunun gibi hiper Lamborghini'leri ya da "sıradan" "boğa"ları kimlerin satın aldığının cevabıdır!..

Etiketler: Lamborghini Ecosta Egoista HyperCar SuperCar süper phiper boğa Gallardo concept ipersofisticato

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..