FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Nissan'ın Rezonans'ı

21 Nisan 2013 16:14
Nissan'ın Rezonans'ı
Tweet It! Facebook

“Detroit ve ardından Cenevre'de sergilenmiş olan Resonance konsepti, Nissan'ın gelecekteki tasarım eğilimi gösteriyor... Diğer yanda Resonance, yeni CUV akımına da çok iyi bir örnek!..”

Shiro Nakamura, Nissan ve Infiniti markalarının tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı… Infiniti ve Nissan'ın tüm yeni modellerininin son şekillerine kendisi onay imzası atar… Fakat, gerek Infiniti ve gerekse de, konseptlerden üretim modellerine her aracın tasarımı, Nissan Grubu içindeki dünyanın dört bir tarafına yayılmış tasarım stüdyolarının birbirleri arasındaki rekabetinin eseridir!.. San Diego'daki Nissan Design Amerika tarafından geliştirilmiş Resonance konsepti ise, Nissan kurallarına aykırı olarak ilk kez artık Japonya stüdyolarından sorumlu baş tasarımcı Alfonso Albaisa imzasıyla hazırlandı. Yani, San Diego'da hazırlanan bir araca Japonya'dan müdahale edildi!.. Böylece ilk kez konkur sonucu değil, uluslararası bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

Nissan Resonance, geleceğin Nissan Murano'su olarak geliştirme sürecini yaşamaya devam ediyor… Hem Amerikalıların zevklerine, hem Japonların hem de Avrupalıların beğenisine hitap etmek üzere, artık üretim aşamasına yaklaştırılan Resonance, arkaya doğru eğik tavanı, V-Motion denilen yeni ön yüz şekli, bumerang şekilli farlarında başlayan sert hatların ön cam kenarına kadar uzanmasıyla bildiğimiz tüm Nissan'ları andırsa da, bir o kadar Nissan'lara benzemiyor… Diğer yanda geleceğin tüm büyük Nissan'larının yeni tasarımları hakkında fikir veren Resonance, yeni Pathfinder'ın güçlü çizgilerini bile gölgede bırakacak kadar güçlü duruyor.

Saten krom 22 inçlik jantları çevirecek olan 2.5 litrelik içten yanmalı motoruna eşlik eden yüksek performanslı iki elektrikli destek motoru, yepyeni bir sürekli değişken CVT şanzımanı ve lamine lithium-ion batarya da Nissan Rezonans'ın dış tasarımıyla "1st Class Space Travel" iddiasına tam uyum içinde bir modernizm sergiliyor… Kabin içinin VIP Lounge havası ve holografik infotainment sistemi de tüm bu "hava"yı tamamlıyor.

V-Motion denilen yeni Nissan ön yüzü, şimdilik sadece SUV ve CrossOver'ların karakterini gösterecek…
Fakat, bu modern ve atletik tasarım, umarız, diğer tüm Nissan'lara da "bulaşır"!..


Bu yazı, 1 Nisan 2013 tarihli AutoShow dergisin Automotive Insider sayfasında yayınlanmıştır.

Ek bilgi: Alfonsa Albaisa, Nisan 2013 sonu itibariyle Infiniti Baş Tasarımcısı olarak Hong Kong'a atandı!..

Etiketler: Nissan Resonance rezonans SUV CUV 4x4 concept konsept design dizayn

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Invincible HiLux Yenilendi

1968'den bu yana durdurulamaz kimliğe kavuşan Toyota HiLux, 2021'e doğru artık invincible yani yenilmez sıfatını göstererek rakipleri önünde koşmaya devam edecek... Bu arada bu son şeklinin Pick-Up modifiyecileri tarafından çok daha kaslandırılabileceğini de belirtelim!..

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..