FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Nissan'ın Rezonans'ı

21 Nisan 2013 16:14
Nissan'ın Rezonans'ı
Tweet It! Facebook

“Detroit ve ardından Cenevre'de sergilenmiş olan Resonance konsepti, Nissan'ın gelecekteki tasarım eğilimi gösteriyor... Diğer yanda Resonance, yeni CUV akımına da çok iyi bir örnek!..”

Shiro Nakamura, Nissan ve Infiniti markalarının tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı… Infiniti ve Nissan'ın tüm yeni modellerininin son şekillerine kendisi onay imzası atar… Fakat, gerek Infiniti ve gerekse de, konseptlerden üretim modellerine her aracın tasarımı, Nissan Grubu içindeki dünyanın dört bir tarafına yayılmış tasarım stüdyolarının birbirleri arasındaki rekabetinin eseridir!.. San Diego'daki Nissan Design Amerika tarafından geliştirilmiş Resonance konsepti ise, Nissan kurallarına aykırı olarak ilk kez artık Japonya stüdyolarından sorumlu baş tasarımcı Alfonso Albaisa imzasıyla hazırlandı. Yani, San Diego'da hazırlanan bir araca Japonya'dan müdahale edildi!.. Böylece ilk kez konkur sonucu değil, uluslararası bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

Nissan Resonance, geleceğin Nissan Murano'su olarak geliştirme sürecini yaşamaya devam ediyor… Hem Amerikalıların zevklerine, hem Japonların hem de Avrupalıların beğenisine hitap etmek üzere, artık üretim aşamasına yaklaştırılan Resonance, arkaya doğru eğik tavanı, V-Motion denilen yeni ön yüz şekli, bumerang şekilli farlarında başlayan sert hatların ön cam kenarına kadar uzanmasıyla bildiğimiz tüm Nissan'ları andırsa da, bir o kadar Nissan'lara benzemiyor… Diğer yanda geleceğin tüm büyük Nissan'larının yeni tasarımları hakkında fikir veren Resonance, yeni Pathfinder'ın güçlü çizgilerini bile gölgede bırakacak kadar güçlü duruyor.

Saten krom 22 inçlik jantları çevirecek olan 2.5 litrelik içten yanmalı motoruna eşlik eden yüksek performanslı iki elektrikli destek motoru, yepyeni bir sürekli değişken CVT şanzımanı ve lamine lithium-ion batarya da Nissan Rezonans'ın dış tasarımıyla "1st Class Space Travel" iddiasına tam uyum içinde bir modernizm sergiliyor… Kabin içinin VIP Lounge havası ve holografik infotainment sistemi de tüm bu "hava"yı tamamlıyor.

V-Motion denilen yeni Nissan ön yüzü, şimdilik sadece SUV ve CrossOver'ların karakterini gösterecek…
Fakat, bu modern ve atletik tasarım, umarız, diğer tüm Nissan'lara da "bulaşır"!..


Bu yazı, 1 Nisan 2013 tarihli AutoShow dergisin Automotive Insider sayfasında yayınlanmıştır.

Ek bilgi: Alfonsa Albaisa, Nisan 2013 sonu itibariyle Infiniti Baş Tasarımcısı olarak Hong Kong'a atandı!..

Etiketler: Nissan Resonance rezonans SUV CUV 4x4 concept konsept design dizayn

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..