FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Üstsüz Mustang

12 Aralık 2013 01:49
Üstsüz Mustang
Tweet It! Facebook

“Sienna Miller'ın tanıtımını yaptığı 6. nesil Ford Mustang, Fastback şeklinin yanında yeni Cabrio versiyonunu da bekletmeden getirdi.”

Uzun bekleyiş, artık sona erdi!..

Güçlü ve agresif tasarımıyla, modern zamanların en sert ifadeli yüzü ortaya çıktı!..
Trapezoid panjur ve yana uzayan keskin bakışlı farlar...
Klasik Fastback tavan şeklini vurgulayan camlara sahip Coupe'nin tavansızı ve daha büyük camlısı, Cabrio da geldi!..
Çıkıntılı motor kaputu, önlere göre daha geniş arka çamurluklar ve üç boyutlu üç şeritli arka stopların sıralı yanıp sönen sinyal lambaları...

Yeni Mustang'in asıl keyif şekli olan convertible hali, kumaş tavanıyla tozdan ve soğuktan korunmanızı sağlayabiliyor. Çok katlı bu kumaş tavan, aynı zamanda kabin içini sessiz de tutuyor. Eskisine göre iki misli hızla açılıp kapanan bu tavanın yeni Mustang'e daha fazla HotRod havası verdiğini de kabul etmeliyiz.

Küçük uçakların kokpitine çağrışım yapan kabin içindeki, eski nesil Mustang'lere göre çok daha kaliteli materyal kullanıldığı da dikkat çekiyor. Konsoldaki kontrol düğmeleri de, daha pahalı malzemeden seçilmiş.
Intelligent Access, MyFord Touch, Track Apps, MyColor ve yepyeni bir Shaker Pro audio sistemiyle, yeni Mustang Cabrio, Avrupalı "üstsüz"lere hava atmaya çalışacak!.. 

Cabrio’daki bagajın 324 litreden daha fazla olmaması, bu büyüklükteki bir otomobil için biraz şaşırtıcı olması dışında, bu keyif otomobilinde negatif tek bir nokta yok!..

Yeni integral-link bağımsız arka suspansiyon, yüksek performans sürüşlerinde daha iyi yol tutuş sağlayacağının iddiası, aluminyum kollar ve azaltılmış yaylanma ile Boss 302 kadar dinamik bir sürüş vaadinde olan yeni Mustang, yeni stabilite kontrol sistemiyle de artık virajlı yollarda daha çevik ilerleyebilecek!.. 

Mustang GT ile standartta sunulan "launch control" sisteminin artık zaman kaybetmeden "fırlama" yapılabilmesi ise, belki de en büyük avantajı!..

One Ford stratejisinin, tüm pazarlar için bir model mantığı sayesinde, artık sadece ABD pazarı için üretilmeyecek ve tüm dünyada satışa çıkacak olan yeni Mustang, aluminyum motor kaputu ve çamurluklarıyla ve küçülen ölçüleriyle “her yer”e uygun hale getirilmiş. 

ABD’deki gibi dünyanın heryerinde yakıt fiyatlarının da ekonomik olmadığını akla getiren Ford mühendisleri, V8 ve V6’ların yanına yeni EcoBoost ailesinden 4 silindirli bir Turbo motor eklemeyi de akıl etmişler!..

Türkiye için yine de büyük kalacak olan 2.3 litrelik 309 HP ve 407 Nm’lik bu motor, Amerikalıların kullanacağı 305 HP 394 Nm’lik 3.7 lt V6’nın yerine Avrupa’ya gelecek. Fakat, yeni Mustang’i de Mustang yapacak olan asıl motor, 5.0 litrelik 426 beygir gücü ve 529 Nm’lik maksimum torka sahip V8 olacak!.. 6 ileri manuel veya otomatik ile donanacak olan yeni Mustang, V8 halinde bir Launch Control sistemini, en çabuk hızlanma heyecanı için kullanıcılarıyla paylaşacak!.. Sürüş moduları olan ayrı bir sürücü destek kontrol ünitesi de, yeni Mustang sürprizlerinden…

Yeni Mustang’te modifiyecileri üzecek tek nokta, arkadaki Starr aksın yerine tam bağımsız suspansiyona geçilmesi olacak. Uluslararası pazarlar için büyük avantaj olacak olan bu değişiklik, HotRod custom yapımcıları tarafından eleştiriliyor. Çünkü, eskiden arka aks ile basitçe oynayarak, Mustang’i kısa sürede bir drag ya da bir drift canavarı yapabiliyorlardı… Şimdi, biraz daha çok uğraşmaları gerekecek!..

Ön suspansiyonun çok daha “sıkı”laştırılarak Avrupa’nın virajlı yollarında da artık yol tutabilecek hale getirilen yeni Mustang’in sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesinin yanında ayrıca tüm dünya ülkelerinde başarılı olabilmek için koltuklar arası mesafelerin genişletilmesi de söz konusu olmuş. 

Tüm bunların üstüne sadece Avrupa için Performance paketinin standartta sunulacağı yeni Mustang, daha sert yürür aksam ve optimize edilmiş klima sistemine sahip olacak. 

19 inçlik jantlarının arkasına saklanmış olan 380 mm’ye kadar çaplı büyük fren diskleri ve Brembo’nun 6 piston kaliperleri de, yeni Mustang’in panik duruşlarını garanti etmeye yetecek gibi… Modern elektronik donanımı içinde dokunmatik ekranlı ve sesle kumandalı Ford SYNC iletişim ve eğlence bilgisayarı da sunan yeni Mustang, sadece bazı detaylarda “retro” bırakılmış… Ford Mustang kimliğini koruyan dizayn detayları dışında tümüyle yeni duran Mustang, köpek balığı burnu ön hatları ve arkadaki parçalı stop lambalarıyla klasik, LED ön farlarıyla ultra modern görünüyor.


Bu arada, 6. nesil bu yeni Mustang’in şu ünlü “burnout” kontrol sistemi, belki de en çok merak ettiğimiz özelliği!..

En iyi, hatta ideal “kalkış” için epik “burnout”larını sürücüsünün ustalığıyla değil, “launch control” gibi elektronik sistemlerinin yardımıyla gerçekleştirecek olan yeni Mustang, ön frenlerini kısa süreliğine kitleyecek ve traksiyon kontrol sistemini de devre dışı bırakarak motor devrini yükseltecek ve debriyajı geç bırakarak lastiklerini yakmaya başlayacak!..

Birçok kişi, bu elektronik yardımla “burnout” yapmak, asıl eğlenceyi ortadan kaldıracağını söylese de, bu sistemi komple devre dışı bırakmak ve herşeyi eski stil kendimizin yapması da mümkün!..

Etiketler: Ford Mustang Pony ponycar cabrio convertible üstsüz sport sportif Amerikan american intelligent Access MyFord Touch Track Apps MyColor Shaker Pro

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...