FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Üstsüz Mustang

12 Aralık 2013 01:49
Üstsüz Mustang
Tweet It! Facebook

“Sienna Miller'ın tanıtımını yaptığı 6. nesil Ford Mustang, Fastback şeklinin yanında yeni Cabrio versiyonunu da bekletmeden getirdi.”

Uzun bekleyiş, artık sona erdi!..

Güçlü ve agresif tasarımıyla, modern zamanların en sert ifadeli yüzü ortaya çıktı!..
Trapezoid panjur ve yana uzayan keskin bakışlı farlar...
Klasik Fastback tavan şeklini vurgulayan camlara sahip Coupe'nin tavansızı ve daha büyük camlısı, Cabrio da geldi!..
Çıkıntılı motor kaputu, önlere göre daha geniş arka çamurluklar ve üç boyutlu üç şeritli arka stopların sıralı yanıp sönen sinyal lambaları...

Yeni Mustang'in asıl keyif şekli olan convertible hali, kumaş tavanıyla tozdan ve soğuktan korunmanızı sağlayabiliyor. Çok katlı bu kumaş tavan, aynı zamanda kabin içini sessiz de tutuyor. Eskisine göre iki misli hızla açılıp kapanan bu tavanın yeni Mustang'e daha fazla HotRod havası verdiğini de kabul etmeliyiz.

Küçük uçakların kokpitine çağrışım yapan kabin içindeki, eski nesil Mustang'lere göre çok daha kaliteli materyal kullanıldığı da dikkat çekiyor. Konsoldaki kontrol düğmeleri de, daha pahalı malzemeden seçilmiş.
Intelligent Access, MyFord Touch, Track Apps, MyColor ve yepyeni bir Shaker Pro audio sistemiyle, yeni Mustang Cabrio, Avrupalı "üstsüz"lere hava atmaya çalışacak!.. 

Cabrio’daki bagajın 324 litreden daha fazla olmaması, bu büyüklükteki bir otomobil için biraz şaşırtıcı olması dışında, bu keyif otomobilinde negatif tek bir nokta yok!..

Yeni integral-link bağımsız arka suspansiyon, yüksek performans sürüşlerinde daha iyi yol tutuş sağlayacağının iddiası, aluminyum kollar ve azaltılmış yaylanma ile Boss 302 kadar dinamik bir sürüş vaadinde olan yeni Mustang, yeni stabilite kontrol sistemiyle de artık virajlı yollarda daha çevik ilerleyebilecek!.. 

Mustang GT ile standartta sunulan "launch control" sisteminin artık zaman kaybetmeden "fırlama" yapılabilmesi ise, belki de en büyük avantajı!..

One Ford stratejisinin, tüm pazarlar için bir model mantığı sayesinde, artık sadece ABD pazarı için üretilmeyecek ve tüm dünyada satışa çıkacak olan yeni Mustang, aluminyum motor kaputu ve çamurluklarıyla ve küçülen ölçüleriyle “her yer”e uygun hale getirilmiş. 

ABD’deki gibi dünyanın heryerinde yakıt fiyatlarının da ekonomik olmadığını akla getiren Ford mühendisleri, V8 ve V6’ların yanına yeni EcoBoost ailesinden 4 silindirli bir Turbo motor eklemeyi de akıl etmişler!..

Türkiye için yine de büyük kalacak olan 2.3 litrelik 309 HP ve 407 Nm’lik bu motor, Amerikalıların kullanacağı 305 HP 394 Nm’lik 3.7 lt V6’nın yerine Avrupa’ya gelecek. Fakat, yeni Mustang’i de Mustang yapacak olan asıl motor, 5.0 litrelik 426 beygir gücü ve 529 Nm’lik maksimum torka sahip V8 olacak!.. 6 ileri manuel veya otomatik ile donanacak olan yeni Mustang, V8 halinde bir Launch Control sistemini, en çabuk hızlanma heyecanı için kullanıcılarıyla paylaşacak!.. Sürüş moduları olan ayrı bir sürücü destek kontrol ünitesi de, yeni Mustang sürprizlerinden…

Yeni Mustang’te modifiyecileri üzecek tek nokta, arkadaki Starr aksın yerine tam bağımsız suspansiyona geçilmesi olacak. Uluslararası pazarlar için büyük avantaj olacak olan bu değişiklik, HotRod custom yapımcıları tarafından eleştiriliyor. Çünkü, eskiden arka aks ile basitçe oynayarak, Mustang’i kısa sürede bir drag ya da bir drift canavarı yapabiliyorlardı… Şimdi, biraz daha çok uğraşmaları gerekecek!..

Ön suspansiyonun çok daha “sıkı”laştırılarak Avrupa’nın virajlı yollarında da artık yol tutabilecek hale getirilen yeni Mustang’in sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesinin yanında ayrıca tüm dünya ülkelerinde başarılı olabilmek için koltuklar arası mesafelerin genişletilmesi de söz konusu olmuş. 

Tüm bunların üstüne sadece Avrupa için Performance paketinin standartta sunulacağı yeni Mustang, daha sert yürür aksam ve optimize edilmiş klima sistemine sahip olacak. 

19 inçlik jantlarının arkasına saklanmış olan 380 mm’ye kadar çaplı büyük fren diskleri ve Brembo’nun 6 piston kaliperleri de, yeni Mustang’in panik duruşlarını garanti etmeye yetecek gibi… Modern elektronik donanımı içinde dokunmatik ekranlı ve sesle kumandalı Ford SYNC iletişim ve eğlence bilgisayarı da sunan yeni Mustang, sadece bazı detaylarda “retro” bırakılmış… Ford Mustang kimliğini koruyan dizayn detayları dışında tümüyle yeni duran Mustang, köpek balığı burnu ön hatları ve arkadaki parçalı stop lambalarıyla klasik, LED ön farlarıyla ultra modern görünüyor.


Bu arada, 6. nesil bu yeni Mustang’in şu ünlü “burnout” kontrol sistemi, belki de en çok merak ettiğimiz özelliği!..

En iyi, hatta ideal “kalkış” için epik “burnout”larını sürücüsünün ustalığıyla değil, “launch control” gibi elektronik sistemlerinin yardımıyla gerçekleştirecek olan yeni Mustang, ön frenlerini kısa süreliğine kitleyecek ve traksiyon kontrol sistemini de devre dışı bırakarak motor devrini yükseltecek ve debriyajı geç bırakarak lastiklerini yakmaya başlayacak!..

Birçok kişi, bu elektronik yardımla “burnout” yapmak, asıl eğlenceyi ortadan kaldıracağını söylese de, bu sistemi komple devre dışı bırakmak ve herşeyi eski stil kendimizin yapması da mümkün!..

Etiketler: Ford Mustang Pony ponycar cabrio convertible üstsüz sport sportif Amerikan american intelligent Access MyFord Touch Track Apps MyColor Shaker Pro

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..