FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yarışçı bir hibrid Yaris

08 Eylül 2013 19:28
Yarışçı bir hibrid Yaris
Tweet It! Facebook

“Toyota'nın bir hibrid ustası olduğunu kimse tartışamaz!.. Yaris gibi çok küçük bir modelde bile hibrid tekniğini kullanan Toyota, bunu şimdi 420 HP gibi bir performansa çıkarıyor!..”

Le Mans gibi dayanıklılık yarışlarından Formula 1'e kadar, artık hibrid teknolojisi, en önemli disiplin olma yönünde gelişiyor. 

Hibrid uzmanı Toyota ise, bu teknolojinin normal yol araçlarında da yaygınlaşması için en çok çaba gösteren marka!.. 
Şu an için bir konsept olan Yaris Hybrid-R da, bu yoldaki çalışmalardan biri...
3 kapılı küçük Yaris'e modifiyeli bir 1.6 lt benzinli motor ve iki adet elektrikli motorla “intelligent electric four-wheel drive capability" akıllı elektrikli dört çekerli sürüş kapasitesi koyan Toyota, artık gerçekten sınırları zorluyor!..

300 beygir gücündeki direkt enjeksiyonlu Turbo benzinli motor, özel olarak Almanya'daki Toyota Motorsport GmbH (TMG) tarafından FIA kurallarına uygun olarak geliştirilmiş ve bir "Global Race Engine" olarak değişik motorsporları branşlarında kullanılacakmış!..

Bu içten yanmalı motor Yaris Hybrid-R'da ön tekerlere tahrik verirken, arkadaki her bir teker ise herbiri 60 HP olan elektrik motorlar tarafından döndürülecekmiş. Aslında bunu bildiğimiz Yaris Hybrid'teki geometriye de benzetebiliriz... Fakat, bu yarışçı konseptin toplam gücü tam 420 HP!..

TS030 Hybrid endürans yarış aracındaki gibi bir Süper Kapasitör'de frenlemelerden elde edilen enerji geri kazanımını depolayan Toyota, Yaris'te bu kapasitörü arka koltukların altına yerleştirmiş. Yaris Hybrid'in bataryasının da aynı yerde olduğunu hatırlatırken, Süper Kapasitör'ün bataryaya göre daha yüksek bir güç yoğunluğuna ve çok daha hızlı bir şarj ve deşarj kapasitesine sahip olarak pistteki sportif sürüşlere çok daha uygun olduğunu belirtelim... 
Motor ve 6 ileri sequential şanzımanın arasında üçüncü bir 60 HP'lik elektrikli motoru da bulunan Yaris Hybrid-R, deselarsyon sırasında Süper Kapasitör'ü besliyor ve akselerasyon sırasında da gücü doğrudan arkadaki elektrik motorlarına aktarıyor...

Baştan aşağı performans odaklı hazırlanmış olan Yaris Hybrid-R, yeni farları, daha geniş bir panjuru, siyah ve mavi detaylarının beyaz gövde üstündeki "hızlı" çizgileri, ön tampondaki iki büyük hava girişi ve mavi LED DRL ışıkları, özel 18 inçlik TRD jantlarıyla asimetrik desenli 225/40 R18 Michelin Pilot Sport Cup lastikleriyle, tek kelime ile "müthiş" duruyor.

Önde 6 piston kaliperli oluklu ve perfore fren diskleri ve arkada 4 piston kaliperli fren diskleri, yarış tipi hızlı açılabilen benzin depo kapağı, LED arka ışıkları, tavana entegre spoiler, büyük difüzör ve ortada duran egzost çıkışı da, bu küçük yarışçı "yeşil" Toyota'nın diğer sportif ayrıntıları...

Konseptin kabin içindeki iki renkli Recaro sportif koltuklarındaki siyah deri kenarlar ve mavi Alcantara'da çok şık görünüyor... Bu döşemenin konsol ve kapı panellerinde de devam ettirilmiş olması da şıklığı tamamlıyor. Alcantara kaplı sportif direksiyon ve sürücünün sağ eline çok yakın vei yukarıda konumlandırılmış vites kolu da, Yaris'i tam bir yarışçı yapıyor. Özellikle de direksiyonun üstündeki “Track” veya “Road” modlarıyla "Boost" fonksiyonunu açan düğme de, tam kompetisyon tarzı!..

Yaris'in imajına sportiflik kazandıran bu konseptin, sınırlı sayıda da olsa gerçek üretime girmesini, diliyoruz!..


Tekrar olacak, fakat, bu ilginç otomobil için Toyota'nın orijinal bülteninden de alıntı yapmak istiyorum...

Toyota, 2013 Frankfurt Motor Show’da Yaris Hybrid-R konseptinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Yaris Hybrid-R konsepti 1,6 lt benzinli global yarış motoru (GRE) ile birlikte çalışan iki güçlü elektrik motoru sayesinde akıllı 4 çeker performansı sunuyor.

Yaris Hybrid-R konsepti özellikle motor sporlarında kullanılmak üzere Toyota Motor Sporları Takımı için tasarlanan 4 silindirli 300 beygir gücündeki 1,6 turbo motor ile donatıldı. Arkadaki iki tekerlek Yaris Hybrid modelinde kullanılan 60 beygirlik elektrik motoru ile destekleniyor. Yaris Hybrid-R konsepti, bu hibrit güç sistemi ile toplamda 420 beygirlik güç sunuyor. Hızlanma anında benzin motorunu destekleyen bu iki elektrik motoru frenleme esnasında elektrik jeneratörü vazifesi de görüyor.   

TS030 hibrit yarış otomobilinde olduğu gibi fren sırasında depolanan enerji ile hızla şarj edilebilen Yaris Hybrid-R konsept, hız ve yüksek enerji yoğunluğu konusunda da spor bir otomobile uygun teknolojiye sahip bulunuyor. Yaris Hybrid-R konsepti fren yaptığında süper kapasitör sayesinde 10 saniye içinde enerjisini yeniden kazanıyor. Hibrit otomobillerde kullanılan piller ile karşılaştırıldığında süper kapasitör daha yüksek güç yoğunluğuna ve çok yüksek verimlilikte şarj/deşarj hızına ulaşıyor.  

Yaris Hybrid-R konseptinin motor ve 6 vitese sahip sıralı şanzımanı arasında bulunan 3’ncü 60 beygirlik elektrik motoru, süper kapasitörü beslemek için yavaşlama esnasında bir jeneratör gibi çalışıyor ve hızlanma sırasında da arka elektrikli motorları destekliyor. Jeneratör, ivmeyi artırmak ve yol tutuşunu iyileştirmek amacı ile motor gücünü sınırlamak yerine elektronik çekiş kontrol sistemi gibi çalışmasını sürdürüyor ve tork gücünü arka tekerleklere elektrik enerjisi olarak yönlendiriyor. 

Arka elektrik motorları büyük ölçüde sol ve sağ arka tekerlekler arasında tork dağılımını değiştirerek virajlarda Yaris Hybrid-R’ın yol tutuş performansını artırıyor. Her bir elektrikli motor, akıllı tork dağılımı elde etmek için jeneratör veya motor olarak bağımsız olarak da kullanılabiliyor.

Etiketler: Toyota Yaris hybrid hibrid R Hybrid-R concept konsept IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..