FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Golf R 300HP

20 Ağustos 2013 23:42
Yeni Golf R 300HP
Tweet It! Facebook

“Önceki şekline göre +30HP ve +30Nm olarak, tam 300 HP ve 380 Nm ile, 0-100 km/h hızlanmasını 4.9 saniyede gerçekleştirecek olan yeni Golf R, dördüncü nesliyle de, en hızlı "Halk Arabası"!..”

Volkswagen, 2014 model Golf R'ın örtüsünü nihayet kaldırdı. 

Golf'lerin zirve modeli olan "R" 4 silindirli 2.0 lt Turbo motoruyla tam 300 HP!.. Bir önceki halinden bile 30 HP daha güçlü olan yeni Golf R, 5500-6200 1/min devir aralığında maksimum performansını ortaya çıkarırken, 30 Nm ekstrası olan 380 Nm'lik maksimum torkunu da 1800'den 5500 1/min devire kadar kesintisiz sunabiliyor.

230 HP'lik GTI motorunun uzerinde silindir kapağı, egzost supapları, supap iticileri ve yayları, Turbo, yüksek basınçlı enjeksiyon supapları ve pistonlar modifiye ederek "R" motorunu yaratan Volkswagen, sürekli dörtçeker sistemi 4MOTION'da da beşinci nesil yeni Haldex kullanıyor. 6 ileri manuel şanzıman ile 0-100 km/h akselerasyonunu 5.1 saniyede tamamlayan yeni Golf R, opsiyonel 6 ileri DSG şanzımanla hızlanmasını 4.9 saniyeye iyileştiriyor.  Golf R'ın maksimum hızı ise 250 km/h olarak sınırlandırılmış. 

2014 model Volkswagen Golf R, 7.1 lt/ 100 km  yakıt tüketimi ve manuel şeklinde 165 gr/km CO2 emislonuyla da dikkat çekiyor. Fakat diğer yanda DSG ile donanmış yeni Golf R'ın yakıt tüketiminin 6.9 lt/ 100 km'ye ve CO2 emisyonunun da 159 gr/km'ye inmesi ise, asıl büyük sürpriz.

Golf GTI ile karşılaştırıldığında R versiyonunun, 5mm daha alçak olması, 18 inçlik jantları (19" opsiyonel), MacPherson ön suspansiyon ve geliştirilmiş multi-link arka suspansiyon ile daha iyi yol tutuş ve stabilite sunabileceğini kolaylıkla tahmin edebiliyoruz.

Revize tamponlar, yan çıkıntılar, arka difüzör koyulaştırılmış LED arka stoplar ve kromaj dörtlü egzost çıkışıyla yeni Golf R "body kit"inin daha agresif olduğunu söyleyebiliriz. Standart Bi-Xenon farlarına entegre yeni gündüz ışıkları ise, gerçekten "ürkütücü" duruyor.

Kumaş ve Alcantara kombinasyonundaki koltuklarının karbon benzeri deri gibi görünmesi ve hız göstergesinin 320 km/h'ye kadar uzatılmış olması, yeni Golf R'ın güzel ayrıntıları arasında... Infotainment sisteminin 5, 5.8 veya 8 inç ekran seçenekleri de, müşterilerin keyfine bırakılmış...

2014 modelde de Volkswagen Golf R, 3 ve 5 kapılı olarak sunulacak ve Frankfurt IAA 2013 fuarının ardından Ekim ayından itibaren 38.325 Euro'luk Almanya fiyatıyla satılmaya başlanacak!..

Golf R'ın diğer bilgileri ise "progressive" direksiyon ile başlıyor... Yeni Golf GTI,  Golf GTD, Golf SW ve Golf TDI BlueMotion'ın ardından 2013'ün bir yeni Golf 7'si, Golf R!.. 
Daha güçlü olmasına rağmen önceki halinden yüzde 18 daha ekonomik olan Golf R, sportifliğini 2 cm daha alçaltılmış suspansiyonuyla vurguluyor. 
"ESC Sport" sayesinde pist modunda elektronik destek olmadan ilerleme şansı da sunan yeni Golf R, sürücü profili seçimi olan DCC dinamik şasi kontrol sisteminde Race modunun olması, Stop-Start sistem ve akü rejenerasonuyla tezat oluşturan bir özellik...
Dual U şekilli gündüz ışıkları, üç kollu direksiyon simidi, ambiyans aydınlatması, otomatik klima kontrolü, dokunmatik ekranlı müzik sistemi gibi ayrıntılarının yanında asıl önemli özelliği olan TSI motoru, bir yarış motor modifikasyonu gibi geliştirilerek EA888 serisinin en güçlü şekli olmuş... Verimli termal yönetim için diğer tüm EA888 motorlarında olduğu gibi su soğiutmalı egzost gaz kanalları, silindir kapağı üzerinden Turbo ünitesine doğru dolaşarak yakıt tüketimini olabilecek en yüksek seviyede azaltıyorlar. Direkt besleme ve "multi port" enjeksiyon da, dual enjeksiyon sisteminin ayrıntıları... Yeni tümüyle elektronik soğutma kontrol sistemi, Golf R TSI'ının termal yönetiminde ilk ısınma süresini kısaltarak daha büyük verim sağlıyor. Sürtünmü kayıpları azaltılıyor ve yakıt tüketimi düşürülüyor... Ayrıca; TSI, dual eksantrik mili ayarına sahip değişken supap zamanlamasıyla da avantaj sunuyor. Egzost tarafındaki supap kaldırması, iki seviyede gerçekleşiyor. Böylece daha iyi performans, daha düşük yakıt tüketimi ve daha iyi emisyon için tüm sistemin optimum değerlerle çalışması sağlanıyor...

Sürekli devrede olan 4MOTION, Golf R için güçlendirilmiş debriyaj ve kısa yollu viteslere sahip 6 ileri manuelle birleştirilmiş... DSG'nin de 6 vitesini manuel değiştirmeniz mümkün. Haldex 5 kavrama sayesinde patinaj başlamadan devreye giren sistem, neredeyse tüm çekiş kayıplarını minimize ediyor. Spesifik sürüş koşullarına göre gelişmiş bir kontrol fonksiyonuna sahip olan yeni 4MOTION,  düşük ağırlık ve kayma anında arka aks devre dışı bırakılıyor ve tüm tork ön aksa aktarılıyor. Bu aynı zamanda yakıt sarfiyatını da azaltıyor. Arka aksın elektro-hidrolik bir yağ pompasını çalıştıran Haldex ile devreye girmesi ancak çok gerektiğinde gerçekleyişor. Yani duruma göre kuvvet dağıtılıyor... Torkun ideal şekilde arka aksa verilmesini sağlayan kontrol ünitesi,  çok plakalı debrilajın çalışmaya başlayan yağ pompasıyla kapatılmasını düzenliyor. Yağ basıncı, arka aksta gerekli olan tork miktarı için debriyaj plakalarındaki temas basıncını yükseltiyor. Basıncın bu miktarı debriyaj plakalarına sürekli değişken olarak da verilip, tork en iyi şekilde kullandırılıyor. Sonuç olarak da 300 beygir gücündeki Golf R'ın tekerlekleri, patinaj yapmadan tüm çevirme kuvvetinin asfalta aktarılmasını gerçekleştiriyorlar. Dinamik aks yüklenmesinin bir fonksiyonu olarak kontrol ünitesinin torku doğru dağıtması sağlanmış oluyor.  Aslında sürücünün istediği kadar tork kullanılırken, paralel olarak sürüş durumu tanımlama sistemi de, dört teker çekiş kontrol ünitesinin tekerleklerin dönüş ve direksiyon açısı gibi parametreleri değerlendiriyor. Gerektiğinde sürüş torkunun yüzde 100'ünün bile, arka aksa aktarılabileceğini de belirtmeliyiz!..

Dört teker EDS'in enlemesine kilitlemesi, Haldex'in uzunlamasına kilitlerine ek olarak çalışıyor. 4 elektronik diferansiyel kilit (EDS) elektronik stabilite kontrol sistemine entegre olarak enlemesine kilitleme yapıyor. Basit olarak kayan tekerleği frenleyen sistem, diğer taraftaki tekere çevirme kuvvetini aktarıyor. Golf R'ın elektronik diferansiyel kilitleri için, her iki aksta dört teker EDS diyebiliriz.
 

Etiketler: VW Volkswagen Golf R GTI Golf R MQB

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..