FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Range Rover Sport

17 Ağustos 2013 00:36
Yeni Range Rover Sport
Tweet It! Facebook

“Adı üstünde... Range Rover Sport, sadece usta bir arazici değil, yeni nesliyle artık tam bir spor otomobil!.. En büyük kozları ise, modern tasarımı ve kullanım kolaylığı!..”

Hangi yeni Range Rover sahibi, Yarım Milyon TL'lik aracını OffRoad'ta eskitir?.. Belki bu sebeple son 12 yıldır pek süslü olan ve imajı OffRoader olmaktan "lüks"e dönen Range Rover'ları çamur içinde göremiyoruz!.. 2005'ten bu yana 415.000 adet üretilmiş olan onun bir küçüğü "Sport" ise, aslında büyük Range Rover'lara "çok büyük" diyen özellikle kadın sürücülerin birinci tercihiydii!.. Fakat, Land Rover, Range Rover zirvesinin altındaki "tepe"nin üzerinde duran Range Rover Sport'un sadece kadınların değil, sportif erkeklerin de tercihi olmasını istiyordu.

Yeni "Sport", büyük Range'e göre daha alçak… Hem gövdesiyle, hem de fiyatıyla!..

Normal bir Range Rover'da çok yukarda oturuyor, büyük bir genişlikle en değerli ahşap ve metallerle kuşatılıyordunuz… Yeni "Sport"ta ise, öncelikle biraz daha dar oturuyorsunuz… Spor otomobillerde olduğu gibi, konsolun içine gömülüyorsunuz… Etrafınızı da karbon fiber ve aluminyum sarıyor.

"Tüm zamanların en sportif, en dinamik ve en hızlı Land Rover'ına hoşgeldiniz!.." diyor, mühendisleri… 250 km/h'lik maksimum hız ile bu kulvarın en sportifleri olan Infiniti FX, Porsche Cayenne ve BMW X5'in rekabetinin bile üstünde bir sportiflikten bahsediyorlar. Fakat, OffRoad kabiliyetinde de, yine rakipsiz olmaya devam edeceğini vurguluyorlar!..

Kanıt için de yeni Range Rover Sport'un test sürüşlerini Güney Galler'deki Cirencester havaalanı pistinde bizim 16.09 saniyede tamamladığımız 0-161-0 km/h hızlanma ve durma "OnRoad" denemesiyle sonlandırarak, boy gösteriyorlardı… Halbuki bu performans testinden önce, gerçek ormanlık tepeler, derin su geçişlerinin olduğu dereler, kayalık yamaçlar ve İngiliz askeri eğitim alanlarında da arazi kabiliyetine hayran kalmamızı sağlamışlardı!..

<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/VcESwrj5JOs?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Land Rover'dan beklenendiği gibi, arazide engel tanımadan!.. 

Range Rover Sport test programı gerçekten çok ağırdı… Balçık keçi patikalarında gittiğimiz Elan Vadisi ve Birmingham su rezervuarları, en zorlu OffRoad deneyimi için Land Rover Experience merkezi Eastnor Castle, hız limiti olmadan mıcır yollarında gazladığımız İngiliz komandolarının yetiştirildiği Sennybridge eğitim üssü ve son olarak da iki Boeing 747 kargo uçağı içinde "OffRoad" yaptığımız Kraliyet Hava Kuvvetleri"ne hizmet veren özel bir havaalanındaki gerçek performans macerası!..

En dik ve gevşek zeminde takılmadan ilerlemesi ve aluminyum gövdenin rijiditesi, asfaltta panik frende bile "dağılmama"sı ve çizgisini koruması, Land Rover'ın üstün OffRoad ve Jaguar'ın üstün sportiflik standartlarında!..

Fakat, tüm bunların arasında en çok, su geçişleri sırasında ilk kez gördüğümüz bir yeni teknolojiye çok şaşırdık… Dış aynalardaki enfraruj sensörleriyle içine girdiğiniz suyun derinliğini ölçen ve ana ekranda su geçiş seviyenizi gösteren yepyeni bir sistem ile donanmış "Sport", sadece asfalt üstü hızlı bir SUV olmadığını kanıtlıyordu. Üstelik 85 cm derinliğe sahip akıntılı suların içinden geçerken, bile!.. Bu Wade-Sensing-System'in 7 km/h hıza kadar çalıştığını ve daha hızlı su geçişlerinin de zaten tehlikeli olduğunu da hatırlatalım.

Diğer yanda tümüyle aluminyum gövdesi sayesinde 420 kg daha hafif olan "Sport", yine de 2.115 kg ağırlığa sahip. Fakat, güçlü motorları ve tam bir spor otomobil gibi tepki veren suspansiyonuyla, "Sport"un dinamizmine hayran kaldık! En yeni Terrain-Response sisteminin tam otomatik veya sizin kendinizin seçebileceği ayarları arasında da Dynamic modunun, "Sport" kelimesinin asfalt üzerindeki tam karşılığı olduğunu yaşadık. 

Arka aks diferansiyelinden başka, Land Rover'ın ilk kez kullandığı "tork vektörleme" sisteminin içteki tekere daha az ve dıştaki tekere daha azla çevirme kuvveti vermesiyle arkadaki torkun dağıtılarak aracın virajlarda "süper" bir yol tutuşa sahip olması da sağlanmış!.. Elbette Roll Stability Control sisteminin de mükemmel çalışmasıyla…

Yeni "Sport"u kullanırken de, belki bu teknikten dolayı, hem arazide hem de asfalt üzerinde aracın çok "hafif" olduğunu hissediyorsunuz ve kolayca kontrol ediyorsunuz. Hatta, fırsatını bulsanız, içinizden şöyle güzel bir drift yapasınız geçiyor!.. Dört çekerli olmanıza rağmen!..

Bildiğimiz diğer tüm Land Rover'lardan çok iyi viraj kabiliyeti, dar dönüşlerdeki milimetrik hakimiyet ve yüksek hızdaki beklenmedik stabilite!.. Pikes Peak'in 20 kilometrelik tırmanışındaki 156 viraj ve 1.500 metrelik irtifayı 13 dakikada geçerek, seri üretim araçlar arasında rekor kırmasının, sürpriz olmadığını anlıyoruz!..

İlk nesil "Sport", Discovery'nin platformunda üretilmişti. Yenisi ise yeni Range Rover'ın zemininde hazırlanmış. Üstelik tüm yeni teknolojileri de eksiksiz "Sir Range"ten üstüne kopyalamış… Mühendislerin, benzerlik sadece yüzde 25 demelerine rağmen, biz "eş" tekniğin çok daha yüksek oranda olduğunu, hatta aynı olduğunu düşünüyoruz. "Sport"un ağabeyine göre 6 cm daha alçak olması ve 14 cm daha kısa olmasını ise, fark bile edemedik… Çünkü, eski şekline göre 6 cm daha uzun boyu ve 18 cm daha uzun 2.92 metrelik dingil mesafesiyle, özellikle arka koltuk diz mesafesinde fark edilen geniş kabin içiyle, büyük Range'e daha yakın duruyordu. Hatta, tek bir tuşa basarak, 1.700 litrelik çok büyük bagaj kısmında küçük yolcular için 6. ve 7. koltukçukları bile ortaya çıkarabilmeniz de, bonusu!.. 

Yeni "Sport"un en büyük şansı Range Rover'dan gelen modern motorları… Düşen ağırlığı ve küçük bir tuning ile eskisine göre yüzde 24 daha az yakıt tüketen "Sport", elbette 510 HP'lik 5.0 lt benzinli V8 ile en sporcu yönünü gösterirken, gelecek aylarda en sportif dizelini, 339 HP'lik 4.4 lt V8 dizel ile ortaya çıkaracak. En ekonomik "Sport" ise, 100 km'de 6 litre yakacak bir dizel hibrid ile gelecek yıl yollara çıkacakmış…

Şu anda sunulan V6 dizel seçenekleri ise, eskisinden 47 HP daha güçlü olarak 258 HP'lik TDV6 ve 292 HP'lik SDV6 olarak ikiye ayrılıyor. 600 Nm'lik maksimum tork ve 8 ileri otomatik şanzıman ile bu dizellerin "zayıf" halinde bile 7.6 saniyelik 0-100 km/h akselerasyonlarıyla "Sport" kavramını bozmadıklarının da altını çizelim!.. 7.3 lt/100 km minimum tüketim ve 194 gr/km CO2 emisyon da, asıl ilginç ekonomi ve çevrecilik!.. Hard disk'li navigasyon ve deri koltukların standartta olduğu SDV6, 7.2 saniyelik 0-100 km/h akselerasyonuyla bizce yeni "Sport"un ideal şekli!.. Devrini hızla yükseltebilen ve kesintisiz hızlanma yaşatan, arkasında kırmızı logolu, SDV6, dinamik tepkili suspansiyonuyla da yol tutuşta çok farklı bir çeviklik sunuyor, 4.85 metre uzunluğundaki, 1.98 m genişliğindeki ve 1.78 m yüksekliğindeki iriliğini hissettirmiyor.

Neredeyse hiç hissetirmeden viteslerini değiştiren şanzımanın tek kötü yanı, yüksek devirlere çıktığınızda, o güzel motor hırıltılarını da duyamamanız… O sebeple, tam bir spor otomobil keyfi için direksiyon altındaki pedallardan vitesleri kendiniz değiştirmeyi tercih ediyor ve biraz da yakıt tüketmeyi göze alıyorsunuz!.. Ortadaki vites topuzuyla da, bu vites oyunları yine çok keyifli… Fakat, geriye takarken ve boşa alırken, "+" ve "-"ler arasında bazen "kaybolabiliyor"sunuz!.. Bu yeni elektronik vitese alışmak gerek!..

Rüzgar ve yol gürültülerini en yüksek hızlarda bile duymadığınız "Sport"un, müthiş bir hassasiyet sunan elektrikli direksiyonu, OffRoad aksamının hangi dumumda çalıştığını da grafiklerle aktaran neredeyse tüm araç kumanda ve ayarlarının büyük TFT orta ekran üzerinden yapılabilmesi, gösterge ekranının bile tümüyle dijital olması, elektrikli açılan bagaj kapağı, 8 inçlik ekranlarla arka koltuk eğlence sistemi, 3.5 tonluk çeki kapasitesi, surround kamera sistemi, geri trafik kontrol sistemi, dört tekerlekte havalı suspansiyon, ikinci nesil Terrain Response sistemi, kör nokta monitörleme ve yaklaşan araç uyarı sistemi, Head-Up-Display, Queue Assist'li Adaptive Cruise Control, Meridian Signature Audio Technology, start/stop sistemi ve dört bölgeli iklim sistemi, aklımızda kalan diğer özellikleriydi…

Eski haline göre iki misli daha sportif olarak hazırlanmış yeni "Sport" aslında sadece Land Rover meraklılarının tercihi olmayacak!.. Evoque'un 70, Range'in 210 bin Euro'luk fiyatlarının tam ortasında 140 bin Euro ile Türkiye'de satılacak olan Range Rover Sport, tam "orta"daki rakamıyla, sportif lüks binek otomobil arayanların da karşısına çıkacak!.. Üstelik en karlı ve yağışlı havalarda "eve dönme"yi garanti eden bir tekniğe sahip olarak!..

Yüksek kalite ve yüksek donanımda büyük Range Rover'dan eksiği olmayan ve çok daha "pratik" bir kullanım sunan yeni "Sport", Türkiye'ye özel siparişle getirilebilecek Supercharger'lı V8 motoruyla, V6 dizel Range Rover'ların etiketinde olacak!.. Dış tasarımında büyük bir Evoque gibi duran; Türkiye'ye SE donanım paketinden Dynamic ve Autobiography seçeneklerine kadar öncelikle 3.0 SDV6 motoruyla ayak basacak olan yeni Range Rover Sport, süper aksesuarıyla Range Rover'lar kadar "havalı" olacak!..

Son olarak Range Rover Sport'a 100 km'de 10.7 litre tüketecek 340 HP'lik yepyeni bir benzinlinin, 3.0 lt Supercharged bir motorun da ekleneceğini söyleyelim!..

Yeni Range Rover Sport

TDV6
3.0 lt V6 Turbo Dizel
258 HP
600 Nm 2.000 1/min
maks. hız 210 km/h
0-100 km/h 7.6 saniye
min. tüketim 7.3 lt/100 km
CO2 emisyon 194 gr/km

SDV6
3.0 lt V6 Turbo Dizel
292 HP
600 Nm 2.000 1/min
maks. hız 222 km/h
0-100 km/h 7.2 saniye
min. tüketim 7.5 lt/100 km
CO2 emisyon 199 gr/km

V8 Supercharged
5.0 lt V8 direkt enjeksiyonlu SuperCharger benzinli
510 HP
625 Nm 2.500-5.500 1/min
maks. hız 250 km/h
0-100 km/h 5.3 saniye
min. tüketim 12.8 lt/100 km
CO2 emisyon 298 gr/km

Yeni Range Rover Sport Eylül 2013 ayında teslim edilmeye başlanacak.
Liste fiyatları ilave opsiyonlar hariç paket bazında aşağıda belirtilen “€” fiyatlardan başlıyor.
Yeni Range Rover Sport 3.0 SDV6 SE 142.600
Yeni Range Rover Sport 3.0 SDV6 HSE 149.500
Yeni Range Rover Sport 3.0 SDV6 HSE DYNAMIC 154.100
Yeni Range Rover Sport 3.0 SDV6 AUTOBIOGRAPHY 165.600
Yeni Range Rover Sport 3.0 SDV6 AUTOBIOGRAPHY DYNAMIC 170.200

Yeni Range Rover Sport yorumlarım, 12 Ağustos 2013 tarihli AutoShow dergisi ve
öncesinde FB TV'de 2 ve 11 Ağustos tarihlerinde yayınlarına başlanan FAST@BOLD 25. ve 26. bölümlerde de yer almıştır.


Güneşi yakalamak için oynayabilirsiniz!.. 
Cep telefonunuzu senkronize edin... 
Çok şaşırtıcı! 

http://racethesun.landroverusa.com 

Etiketler: Land Rover Range Rover Sport range sport sportif british ingiliz 4x4 off-road OffRoad OffRoader luxury lux lüks dinamik dynamic Terrain Response aluminyum tork vektörleme torque roll stability control TDV6 SDV6 SDV8 supercharger Supercharged queue assist head-up-display Meridian adaptive Autobiography

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..