FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Clio’su

16 Eylül 2014 20:13
Geleceğin Clio’su
Tweet It! Facebook

“Sadece gösteri amaçlı yeni bir Renault konsept mi?.. Fakat, bu EOLAB konseptinin 5 yıl sonra yenilenecek 5. nesil Clio hakkında müthiş bir ön gösterim olduğu da tartışılmaz!..”

Normalde konseptler gelecek 5 yıl içinde gerçekleşecek otomobillerdir. Ya da müşteri tarafında yeterince ilgi oluşmaz ise, o şekilde gerçekmeşmezler. 

Renault’nun yeni EOLAB konsepti, var olan Clio’nun yanına düşünülen bir B-segmenti “yeşil” otomobil… Ya da gelecek nesil B-Segmenti Renault’lar hakkında fikir veren, müşteri testi yapan, bir ön gösterim!..

Diğer yanda Hyundai Veloster’deki asimetrik 2+1 kapıları olan bu kavram aracı, Renault’nun 2020 yılına kadar ortaya çıkaracağı normal üretim otomobillerinde göreceğimiz 100’den fazla yeni teknoloji ve yeni fikre da sahip olarak sahneye çıkarılıyor!.. 

Eski Yunan mitolojisi tanrılarından “rüzgarların kumandanı” Aeolous ve laboratuar kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş EOLAB ismindeki bu prototip, yakıt tüketiminde 1 lt/100 km ve emisyonda 22 gr/km CO2 salacağı iddiasına da sahip!.. Volkswagen’in XL1 prototiplerindeki 0.9 lt/100 ve 21 gr/100 km CO2 emisyon rekoruna sektördeki en yakın konsept olan EOLAB, umarız bu 2 kişilik garip VW’nin AB ülkelerindeki 123.500 Euro’luk fiyat etikene de yaklaşmaya çalışmaz!..

Clio büyüklüğündeki böyle bir “geleceğin otomobili”ndeki bu kadar “yeşil” değerlerin, hafiflik, aerodinamizm ve Z.E. hibrid sistemiyle ortaya çıkarıldığını açıklayan Renault, 1.0 litrelik 3 silindirli SCe benzinli motoruyla 75 HP ve 95 Nm gibi bir potansiyele sahip. Buna eşlik eden debriyajsız 3 ileri şanzımana entegre edilmiş olan 68 HP’lik (50 kW’lık) ve 200 Nm’lik elektrik motor ise, tüm çevrim kuvvetini ön tekerleklere aktarıyor!..

Aşırı ince ön cam, sabit motor kaputu ve magnezyum tavan gibi özel alaşım materyaller ile ve başka ağırlık giderici çözümler ile ağırlığı 955 kg’a kadar düşürülmüş olan konseptin, baz bir Clio’dan 400 kg daha hafif olması, oldukça ümit verici!..

Normal gövdenin maksimumda aerodinamik olması için çok uzun süre çalışılmış olmasının yanında EOLAB, havalı suspansiyon, spoiler, flaplar ve özel tekerlekler gibi aktif sistemlerle de donanarak aerodinamizm katsayısını Cd 0.235’e kadar düşürebilmiş!.. Bu da güncel Clio’ya göre yüzde 30 oranında rüzgara daha az takılacağı anlamını taşıyor!..

Renault, bu aerodinamizm başarısıyla özellikle yüksek hızlarda daha düşük emisyon değerlerini sağlayacak minimum tüketime ulaşıldığını belirtirken, 130 km/h ortalama hızda bile tüketimin 1.2 lt/100 km seviyesinde kaldığını vurguluyor!..

Bakalım EOLAB’ı Paris Mondial de l’Automobile fuarında yakından da gördüğümüzde, bunun modernizmini mi yoksa, gelecek nesil Clio’ların tasarımını mı, daha çok konuşacağımızı, göreceğiz!..

Etiketler: EOLAB Renault concept konsept prototype green car yeşil Paris Mondial automobile otomobil ZE hybrid hibrid prototip French Français Fransız aerodynamic aerodinamizm

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..

Arteon'da Shooting Brake

Volkswagen, FastBack Arteon için PHEV versiyonu gibi teknik güncelleme yaparken, bir sürpriz gerçekleştirdi ve çok merak edilen 5 kapılı ShootingBrake Arteon versiyonunu da gösterdi...

Mokka Elektriği

"Blitz" vurgusuyla 30 yıl önceki Calibra'dan bu yana ilk kez bu kadar farklı bir Opel karşımızda!.. Yeni Mokka, sadece kendisinin değil, tüm Opel'in tasarımını değiştiriyor!.. Üstelik artık %100 elektrikli olarak 322km menzil de sunuyor!..