FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hyundai Minikleri

24 Ocak 2013 16:14
Hyundai Minikleri
Tweet It! Facebook

“14 Ocak 2013 AutoShow AutomotiveInsider: Benzinli motorların kapasiteleri yeniden keşfediliyor!.. Sektörde küçülme sadece araç gövdesinde değil, motor bölümünde de devam ediyor!.. Küçük hacimli büyük performanslı modern benzinli motorlara bir seçenek de, Hyundai'den... ”

İçten yanmalı motorların yüz yıldır "tembel" çalıştırıldığı nihayet anlaşıldı… Şimdi 1 litrelik motorların, 2 litrelik eski nesil motorlardan bile daha güçlü olabilecekleri görüldü… Şifre ise, "aşırı besleme"!..

Dizel motorlarda onlarca yıldır kullanılan Turbo'nun, benzinli motorlarda doğrudan enjeksiyonla birlikte küçük hacimlerde de çok büyük verim sağladığı, artık her marka tarafından anlaşıldı.

Son yılların "yeşil" modası, düşük CO2 salımı ve aynı anda düşük yakıt tüketimi de, markaların "ortalama emisyon ve tüketim" değerlerine en ciddi şekilde önem vermelerine neden oluyordu.

Mazda SkyActiv-G, Ford Ecoboost, GM'in Ecotec, BMW'nin Efficient Dynamics, Mercedes ve VW'nin yeni nesil motorları, hepsi, yeni nesil enjektörler, değişken supap zamanlamaları, yüksek sıkıştırma oranları gibi yakıt tüketimini minimize eden ve performansı yükselten teknolojiler ile "aslında" 20'inci Yüzyıla ait bilinen içten yanmalı benzinli motorların ideal mühendislikten çok uzak olduğunu ve "bunlara yapılacak daha çok şey var" sözlerimizi doğrulattılar.

Fakat, bu yeni benzinli motorlar hep büyük hacimlerde "ekonomi ve güç" sunuyorlardı… Türkiye gibi motor hacminden yüksek vergi isteyen ülkeler için değil, araçların genel ağırlığının azaltılması için yeni nesil "iyi" motorların küçültülmesi de gerekiyordu…

Nihayet 4 silindirliden az ve 1 litreden küçük motorların da büyük otomobillerde "çirkin" durmayacağına karar verildi… Fiat Grubu'nun TwinAir motorları, bu trendi başlattılar. 3 silindirli ve hatta 2 silindirli motorların yanında 4 silindirli olup, gerekmedikçe sadece 2 silindirini çalıştıran diğer 2 silindirini "uyutan" motorlar, artık C segmenti Alt Orta Sınıf otomobillere kadar uygulanmaya başladı.

Hyundai'nin 1.6 ve 2.0 litrelik benzinli motorlarındaki T-GDI Turbo Gasoline Direct Injection teknolojisi, artık "küçük fakat güçlü" sloganıyla küresel otomotiv endüstrisindeki bu "küçülme" eğilimine uyarak çok daha küçük hacimlere de veriliyor.

Yeni nesil Kappa 1.0 TCI Turbo Intercooler ve 1.2 T-GDI, Güney Koreli Grubun bu başlıktaki çok önemli sürprizleri.

1.0 TCI, 106 beygir gücü ve 137.3 Nm'lik maksimum torkunu aluminyum bloğu, entegre turbosu, offset kank mili, plastik emme manifoldu ve motor kapagının içinde saklıyor. 1.2 T-GDI ise, bildiğiniz diğer T-GDI'ların küçültülmüş şekli…

Hyundai, dünyanın çeşitli ülkelerindeki değişik pazar şart ve taleplerine uygun olarak diğer yeni Gamma 1.6 T-GDI, Nu 2.0 CVVL ve Theta 2.0 T-GDI benzinli motorların yanında bu en küçükleri de seçenek yelpazesini sonuna kadar açmak için bulundurmaya başlıyor. Hatta Euro6 2.0 litre dizellerinin yanına koyduğu U2 1.1 WGT de, "küçülme" modasına bir başka örnek!.. Kappa serisi sürekli değişken transmisyon sağlayan CVT de, bu küçüklere eşlik ediyor…

"Çok güzel, fakat bugüne kadar niye yapmadınız?" sorusunun cevabı da, bu küçük fakat kompleks motorları çalıştıracak motor elektroniğinin henüz gelişen teknolojiyle mümkün olması olabilir!..

Etiketler: Hyundai ekonomi ekonomik çevre çevreci yeşil Blue 1.0 litre Theta WGT T-GDI GDI CVVL TCI Turbo direct injection

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..