FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hyundai Minikleri

24 Ocak 2013 16:14
Hyundai Minikleri
Tweet It! Facebook

“14 Ocak 2013 AutoShow AutomotiveInsider: Benzinli motorların kapasiteleri yeniden keşfediliyor!.. Sektörde küçülme sadece araç gövdesinde değil, motor bölümünde de devam ediyor!.. Küçük hacimli büyük performanslı modern benzinli motorlara bir seçenek de, Hyundai'den... ”

İçten yanmalı motorların yüz yıldır "tembel" çalıştırıldığı nihayet anlaşıldı… Şimdi 1 litrelik motorların, 2 litrelik eski nesil motorlardan bile daha güçlü olabilecekleri görüldü… Şifre ise, "aşırı besleme"!..

Dizel motorlarda onlarca yıldır kullanılan Turbo'nun, benzinli motorlarda doğrudan enjeksiyonla birlikte küçük hacimlerde de çok büyük verim sağladığı, artık her marka tarafından anlaşıldı.

Son yılların "yeşil" modası, düşük CO2 salımı ve aynı anda düşük yakıt tüketimi de, markaların "ortalama emisyon ve tüketim" değerlerine en ciddi şekilde önem vermelerine neden oluyordu.

Mazda SkyActiv-G, Ford Ecoboost, GM'in Ecotec, BMW'nin Efficient Dynamics, Mercedes ve VW'nin yeni nesil motorları, hepsi, yeni nesil enjektörler, değişken supap zamanlamaları, yüksek sıkıştırma oranları gibi yakıt tüketimini minimize eden ve performansı yükselten teknolojiler ile "aslında" 20'inci Yüzyıla ait bilinen içten yanmalı benzinli motorların ideal mühendislikten çok uzak olduğunu ve "bunlara yapılacak daha çok şey var" sözlerimizi doğrulattılar.

Fakat, bu yeni benzinli motorlar hep büyük hacimlerde "ekonomi ve güç" sunuyorlardı… Türkiye gibi motor hacminden yüksek vergi isteyen ülkeler için değil, araçların genel ağırlığının azaltılması için yeni nesil "iyi" motorların küçültülmesi de gerekiyordu…

Nihayet 4 silindirliden az ve 1 litreden küçük motorların da büyük otomobillerde "çirkin" durmayacağına karar verildi… Fiat Grubu'nun TwinAir motorları, bu trendi başlattılar. 3 silindirli ve hatta 2 silindirli motorların yanında 4 silindirli olup, gerekmedikçe sadece 2 silindirini çalıştıran diğer 2 silindirini "uyutan" motorlar, artık C segmenti Alt Orta Sınıf otomobillere kadar uygulanmaya başladı.

Hyundai'nin 1.6 ve 2.0 litrelik benzinli motorlarındaki T-GDI Turbo Gasoline Direct Injection teknolojisi, artık "küçük fakat güçlü" sloganıyla küresel otomotiv endüstrisindeki bu "küçülme" eğilimine uyarak çok daha küçük hacimlere de veriliyor.

Yeni nesil Kappa 1.0 TCI Turbo Intercooler ve 1.2 T-GDI, Güney Koreli Grubun bu başlıktaki çok önemli sürprizleri.

1.0 TCI, 106 beygir gücü ve 137.3 Nm'lik maksimum torkunu aluminyum bloğu, entegre turbosu, offset kank mili, plastik emme manifoldu ve motor kapagının içinde saklıyor. 1.2 T-GDI ise, bildiğiniz diğer T-GDI'ların küçültülmüş şekli…

Hyundai, dünyanın çeşitli ülkelerindeki değişik pazar şart ve taleplerine uygun olarak diğer yeni Gamma 1.6 T-GDI, Nu 2.0 CVVL ve Theta 2.0 T-GDI benzinli motorların yanında bu en küçükleri de seçenek yelpazesini sonuna kadar açmak için bulundurmaya başlıyor. Hatta Euro6 2.0 litre dizellerinin yanına koyduğu U2 1.1 WGT de, "küçülme" modasına bir başka örnek!.. Kappa serisi sürekli değişken transmisyon sağlayan CVT de, bu küçüklere eşlik ediyor…

"Çok güzel, fakat bugüne kadar niye yapmadınız?" sorusunun cevabı da, bu küçük fakat kompleks motorları çalıştıracak motor elektroniğinin henüz gelişen teknolojiyle mümkün olması olabilir!..

Etiketler: Hyundai ekonomi ekonomik çevre çevreci yeşil Blue 1.0 litre Theta WGT T-GDI GDI CVVL TCI Turbo direct injection

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..