FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Renault mu, Dacia mı?

18 Ekim 2014 02:55
Renault mu, Dacia mı?
Tweet It! Facebook

“Dacia’nın tahminlerin çok ötesine ulaşan satış başarısı, artık Renault için de can simidi oldu!..”

Tüm otomobil marka yöneticileri, modellerine çok güvenir ve “aracımız o kadar güçlü ki, birşey yapmamıza gerek yok, o kendisini satıyor” derler…

Evet, haklı(!)lar… Pazar payını “satın alan” markalar, o “kendi başna satan” modeller için sürekli kampanya yapıyor, fiyat kırıyor, reklam üstüne reklam giriyor…

Yani adet yapmak, piyasada başarılı görünmek için karlılıklarından vazgeçiyorlar, marka orijinlerinden gelecek bonuslarla yetiniyorlar…

Dacia, Türkiye’de çok başarılı bir reklam serisiyle daha çok göze batsa da, aslında “kendi başına satan” modellere sahip tek marka denilebilir… Duster’ın “en mantıklı tercih” olması, Lodgy’nin ticari gibi kullanılabilmesi, MCV’nin pratikliği, Sandero’ların ekonomikliği ve şimdi de Hafif Ticari Araç pazarındaki tüm dengeleri değiştiren Dokker ile Dacia, o pahalı reklamları yapmasa bile yine showroom’ları dolduracak ve adeta yok satacak!.. 

Hatta, satıcıların başarısızlığıdır, daha fazla satmasını engelleyen…

Neden mi?..

Çünkü, Dacia’lar, Renault’larla yan yana sergileniyor… Renault’ların bazı modellerindeki şık donanım ve gerçekten pahalı olmayan kampanyalı etiketler, Dacia düşünen bir müşterinin gözünü alabiliyor!..

2014 yılında Renault, ilk altı ayda 729 Milyon Euro kazanarak yüksek karlılığı yeniden yakaladı… Fakat, bunu ne yeni Clio, ne son Megane ya da ne de Twizy ile başardı… Kar getiren alt markası, Dacia idi!..

Japon ittifakı Nissan ve diğer yan markalarıyla olan “ortak” Ar-Ge ve tedarikçi kullanımı, nakliye ve satış teşkılatı paylaşımı, Renault tarafındaki yükleri hafifletmişken, bir de Dacia’nın bulunduğu tüm pazarlarda yükselen niceliği, Fransızların Rusya’daki Lada/Autovaz kaynaklı karın ağrılarını bile unutturdu… Hareketsiz ekonomi ve zayıflayan Ruble nedeniyle Rusya’da para kazanamamaya başlayan Renault, aynı şekilde Uzak Doğu ve Güney Amerika’da da hayal kırıklığı yaşamaya başladı ve 20 Milyar Euro’luk kapitalini daraltmakla karşı karşıya kaldı!.. Dacia’nın ise sadece Avrupa’da yüzde 30’lara varan ekstra talebini karşılaması için yapılan yeni Fas ve Romanya yatırımlarına hız veriliyor…

Oysa Türkiye’de bir de Logan olsa, adetler kimbilir nerelere tırmanır?.. 

Logan’ın ikizi Symbol satışları, bu iddianın altını dolduruyor!.. Bir tık daha iyi fiyatlı bir Logan, Dacia’nın Türkiye’de de rekor üstüne rekor kırmasını sağlayabilirdi… Duster’ın Romanya haricinde, Kolombiya, Brezilya, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde de üretilme gereği, satışların yıllık yarım milyon adete doğru ilerlemesinden dolayı… Üstelik, Dacia’nın en çok kar ettiği modeli olması da, küreselleşmesini açıklıyor… 

Dacia, en az para kazandığı modeli Sandero’yu Gelişmekte Olan Pazarlar için halen bir koz olarak, markanın “ekonomik” imajını korumak için kullanıyor!.. Duster da, “Best Buy” olarak asıl ana model!.. Tüm ayrıntılarıyla ve kullanım maliyetleriyle incelendiğinde Duster’ın fiyatının karşılığında sunduğu nitelikler tartışılmaz olduğuna göre, hatta Nissan’ın bile yeni Terrano’sunu Duster ikizi yaptığı da ortada olduğuna göre, Dacia’nın neden “kendi başına satan” bir model olduğununu da anlayabiliyoruz!..

Sadece Avrupa’da değil, Türkiye’de de!..

Renault ise, mini minnacık yeni Twingo, süslü Clio, renkli Captur, koca Megane ailesi, ucuz olmayan Scenic’ler, eskiyen Laguna, Güney Koreli Koleos, Latitude ve yerli üretim olmasına rağmen yine de pahalı Fluence ile oyalanırken, Dacia’lar ağır yükü taşısın!.. Kangoo, Trafic ve Master’ların da ticari desteği olmasa, Renault’nun nasıl kar ettiğini anlayamayacağız!..

Kesinlikle hatırlatmamız gerekiyor: 

Showroom’lara birçok müşteri, Renault için değil Dacia için giriyor!..

*Bu değerlendirme, Benzin web-magazinde de yer almıştır.

Etiketler: Renault Dacia Lada Datsun Nissan Samsung Mahindra Infiniti alliance ittifak ekonomik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..